The Irish reality in W.B.Yeats's plays: The Countess Cathleen, The King's Threshold and On Baile's Strand
  1. Tez No: 17000
  2. Yazar: AYLİN EGEMEN(ÖZGEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
11 ÖZET Bu tezin amacı“İrlanda Gerçeği”ni yaratan etken leri araştırmak ve W.B.Yeats 'in The Countess Cathleen, The King's Threshold ve On Baile's Strand adlı üç oyununda bu gerçeği incelemektir. Giriş bölümünde İrlanda gerçeğini oluşturan tüm unsurlar - İrlanda'nın siyasi, sosyal ve edebi geçmişi ana hatlarıyla verilmiştir. Bilindiği gibi, 19. yüzyılın başından sonuna kadar olan süre İrlanda'nın alın yazısını çizen önemli değişikliklere sahne olmuştur. Bu yüzyılın ikinci yarısında İrlandalı vatanseverlerin daha aktif bir rol oynamalarıyla bu ülkenin sanat ve kültür yaşamı, bağımsızlığı gerçekleştirecek olayların içine girmiştir. İrlanda'nın bağımsızlığı için savaşan birçok vatanseverin başlıca hedefi ülkelerinin siyasal bütünlüğünü elde etmektir. Bu arada, bağımsızlık için siyasetten önce kültür bütünlüğüne önem vermenin daha doğru olduğu düşüncesi de ileri sürülmüştür. Böylece, bağımsızlık savaşında birçok İrlandalı silahlı karşı koymayı yeğ tutarken, bir bölümüde İrlanda tarihi kaynaklarına, halk masallarına ve Kelt edebiyatına yönelmiştir. İşte böyle bir hava içinde, önemli bir İrlandalı ozan olan William Butler Yeats, İrlanda halkını tiyatro yoluyla yerli kaynaklara çekmek istemiş, yeni bir İrlanda yaratılırken sanatın ve edebiyatın toplumdaki yerini ve önemini ifade etmek için Ulusal İrlanda Tiyatrosu 'nu kurmuştur. Özünde büyük bir şair olan Yeats, oyunlarında da bu özelliğini yansıtmış, toplumuna manzum tiyatro yoluyla milliyetçi, idealist duygu ve düşüncelerini aktarmaya çalışmıştır. Bu nedenle, her bir oyunu İrlanda gerçeğini yansıtması bakımından son derece önemlidir. 0, yanlızca büyük bir şair olmaklakalmamış, öncü bir tiyatro yazarı olarak kendisinden sonra gelen çağdaşlarını yönlendirmiş, onları İrlanda kültürünü ve milliyetçiliğini işleyen oyunlar yazmaya teşvik etmiştir. Yeats' in The Countess Cathleen, The King ' s Threshold ve On Baile's Strand adlı oyunları İrlanda gerçeğini farklı açılardan yansıtması ve İrlanda'nın sosyal, kültürel ve tarihi geçmişine ışık tutması bakımından son derece önemli oyunlardır. Bu üç oyun, bu tezin ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, Yeats'in İrlanda tiyatrosunun doğuşunda ve gelişiminde ne denli önemli bir rol oynadığı kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ±±± The aim of this thesis is to search for the factors that create the“Irish Reality”and to analyse the Irish reality in three of W.B. Yeats' s plays. The arguement is based on his plays : The Countess Cathleen (1892), The King's Threshold (1904) and On Baile's Strand (1904). In the introductory part, political, social and literary background of Ireland are briefly presented to answer the following questions : i.Who are the Irish? ii.What kind of socio-political developments created Irish nationalism? iii.tJhat are the nationalistic feelings and beliefs dealt with in Irish drama? After having established the historical and literary background of Ireland before and at the time of Yeats, the contribution of this playwright to Irish drama and his place in the Irish Dramatic Movement are discussed with special reference to other dramatists of that period. In the following chapters three of Yeats' s plays which seem to reflect Ireland in different aspects are analysed in detail. The study concludes that William Butler Yeats as a pioneer of Irish culture has played a very important role in the birth and development of Irish drama.