Bayındır baraj gölünün ve yakın çevresinin rekreasyonel kullanımının irdelenmesi
The examination of the Bayındır dam lake and the recreational usage of its close environment
- Tez No: 170002
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAYINDIR BARAJ GÖLÜNÜN VE YAKIN ÇEVRESİNİN REKREASYONEL KULLANIMININ İRDELENMESİ Sibel TAMCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevin AKPINAR Bu çalışma, Bayındır Baraj Gölü ve yakın çevresinin Ankara kent halkının rekreasyonel gereksinimlerini karşılaması bakımından önemini ortaya koymak ve bu kapsamda alanın sahip olduğu rekreasyonel potansiyeli belirlenmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla çalışma, Bayındır Baraj Gölü ve yakın çevresinde yürütülmüştür. Bu çerçevede, öncelikle rekreasyon ve baraj çevresi rekreasyonel planlama ilkelerinin konu edildiği çalışmalar incelenmiş, ayrıca araştırma alanı tanımlanmıştır. Bu aşamalarının tamamlanmasından sonra ise, Ankara kent halkının Bayındır Baraj Gölü ve yakın çevresi rekreasyonel anlamda verdiği önemin belirlenmesi amacıyla farklı ilçelerden seçilen bireylerle bire bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, alanın mevcut kullanım potansiyelini ve kullanıcı kitlesinin alanla ilgili görüş ve önerilerinin belirlenmesi amacıyla başka bir anket çalışması daha yürütülmüştür. Alanla ilgili, bireylerin gereksinimlerini belirlenip buna uyan bir çalışma yapılmasının sağlanması bakımından önemli bu aşamalar gerçekleştirildikten sonra elde edilen veriler istatistik programlan ile değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışma sonucunda, Bayındır Baraj Gölü ve yakın çevresinin Ankara kent halkının rekreasyonel gereksinimlerini karşılamadaki potansiyelinin değerlendirilebilmesinin sağlanmasının yanı sıra kısa, orta ve uzun vadeli planlama çalışmalarının yürütülürken konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının birbiriyle koordinasyon içinde çalışmasının gerekliliği belirlenmiştir. 2005, 139 sayfa Anahtar kelimeler : Rekreasyonel Potansiyel, Rekreasyonel Planlama, Yenileme Çalışmaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EXAMINATION OF THE BAYINDIR DAM LAKE AND THE RECREATIONAL USAGE OF ITS CLOSE ENVIRONMENT Sibel TAMCAN Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Nevin AKPINAR This study puts forward of the importance of the Bayındır Dam Lake and its environment for the Ankara population's recreational needs. Furthermore, it was implemented in order to determine the recreational potential that Bayındır Lake and its environment have in this sense. For this purpose, this study was performed around Bayındır Dam Lake and its environment. This framework, primarily the recreation and then the studies that includes the recreational plannig of dam environment principles were examined and the investigation area was defined. After the completion of these steps, a survey was performed with individuals from different districts of Ankara to determine the recreational importance of the Bayındır Dam. Another survey was performed in order to determine the area's current potential of usage and opinions and suggestions of the visitors. After the realization of these steps, which are important for performing the study in relation to the needs of the individuals, the data was taken into evaluation with statistical softwares. At the end of the study, it was found out that Bayındır Dam Lake and its environment has vital importance for the recreational needs of citizens.. The area is also important because it also provides the amount of water that citizens need, importance of coordination of the public institutes was determined in this study while short, middle and long term planning studies are performed. 2005, 139 pages Key words : Recreational potential. Recreational Planning, Recreating Working