q-bernstein polinomlarının yaklaşım özellikleri
Approximation properties of q-bernstein polynomials
- Tez No: 170031
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OGÜN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 4-BERNSTEIN POLÎNOMLARININ YAKLAŞIM ÖZELLİKLERİ Arzu ALTUNBAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ogün DOĞRU Bu yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, lineer pozitif operatör dizisinin tanımı verilmiş ve temel özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca Korovkin teoremi ve ispatı verilmiştir. İkinci bölümde, g-Bernstein polinomlarınm tanımı verilmiş, Korovkin teoremi yardımıyla yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, süreklilik modülü ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla ^-Bernstein polinomlanrun/ fonksiyonuna yaklaşım hızının tahmini yer almaktadır. Ayrıca, /nin konveks bir fonksiyon olması durumunda ç-Bernstein polinomlarmın monotonluk özellikleri incelenmiştir. Son olarak ç-Bernstein polinomlannm / fonksiyonuna yaklaşım hızının tahmini Lipschitz sınıfındaki fonksiyonlar için de elde edilmiştir. 2005, 33 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lineer pozitif operatör, Korovkin teoremi, g-Bernstein polinomu, Süreklilik modülü, Peetre-K fonksiyoneli, Lipschitz sınıfi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPROXIMATION PROPERTIES OF ç-BERNSTEIN POLYNOMIALS ArzuALTUNBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ogün DO?RU This master thesis consists of three chapters. In the first chapter, some definitions of a sequence of linear positive operators are given and their fundamental properties are obtained. The Korovkin theorem is also given. In the second chapter, definition of ^-Bernstein polynomials is given and its approximation properties are obtained with the help of Korovkin theorem. The third chapter is devoted to the estimation of order of approximation of the q- Bemstein polynomials to the function /with the help of modulus of continuity and K- functional of Peetre. Also, the monotoncity properties of ç-Bernstein polynomials are investigated when / is a convex function. Finally, the estimation of speed of approximation of the ^-Bernstein polynomials to the function/ is obtained for the functions in the Lipschitz class. 2005, 33 pages KEY WORDS: Linear positive operator, Korovkin theorem, çj-Bernstein polynomial, Modulus of continuity, Peetre's K-functional, Lipschitz class