Cebirsel sayılar teorisinden bazı algoritmalar
Some algorithm from algebraic number theory
- Tez No: 170033
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BÜLENT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CEBİRSEL SAYILAR TEORİSİNDEN BAZI ALGORİTMALAR Züleyha MUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali Bülent EKİN Bu tezde öncelikle reel ve imajiner kuadratik sayı cisimlerinde sınıf sayısının hesabı için bir algoritma verilmiştir. Tamsayılardaki aritmetik işlemlerle kolayca sorulan bazı sorular, uygun bir kuadratik sayı cismine ait cebirsel tamsayılar halkasının yapısı kullanılarak çözülür. Cebirsel tamsayılar halkasında aranan yapı, onun Tek Türlü Asal Çarpanlarına Ayrılabilir Bölge olmasıdır. Kuadratik bir cisme ait bir cebirsel tamsayılar halkasının Tek Türlü Asal Çarpanlarına Ayrılabilir Bölge olup olmadığı, ait olduğu cismin sınıf sayısına bakılarak anlaşılır. Kuadratik cisme ait bir cebirsel tamsayılar halkasının terslenebilir elemanlarını bulmak da önemlidir. Bu çalışmada, kuadratik bir cebirsel tamsayılar halkasının tüm terslenebilir elemanlarının belirlenmesini sağlayan temel birimin hesabı da yer almaktadır. Temel birimin hesabı için sürekli kesirler tanıtılmıştır. Sürekli kesirler kullanılarak bir çarpanlara ayırma metodu da verilmiştir. Tezde ayrıca eliptik eğriler kullanarak bir asallık testi ve büyük sayıları çarpanlara ayırmaya yarayan bir algoritma verilmiştir. 2005, 114 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Sayı cismi, sınıf sayısı, temel birim, sürekli kesirler, eliptik eğriler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME ALGORITHM FROM ALGEBRAIC NUMBER THEORY Züleyha MUTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. A. Bülent EKİN In this thesis an algorithm was given to compute class number of real and imaginer quadratic fields. There are some questions that can be asked easily using arithmetic metods. These questions can be solved by using a number ring of a quadratic field. Checking number class of a number field it can be seen whether a number ring of that number field is Unique Factorisation Domain It is also important to find invertible elements of number rings, in this work fundemental unit which generate ali invertible elements of a number ring was considered. Continued fractions was described to compute fundemental unit. A factorisation method using continued fraction was given too. In this thesis also a primality test using elliptic curves and an algorithm to factoring large numbers was given too. 2005, 114 pages Key Words : Number field, class number, fundemental unit, continued fractions, elliptic curves