Kömür ve kokların katalitik gazlaştırılması
Catalytic gasification of coals and cokes
  1. Tez No: 170059
  2. Yazar: YAKUP BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÖMÜR VE KOKLARIN KATALİTİK GAZLAŞTIRILMASI Yakup BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muammer CANEL Bu çalışmada ülkemizin önemli linyit rezervlerinden olan Bursa Mustafa Kemal Paşa (MKP) Alpagut ve Balıkesir Dursunbey Çakırca (DBÇ) linyitlerinden farklı sıcaklıklarda elde edilen kokların gazlaştırma ve yakma tepkimelerindeki tepkime yetenekleri incelenmiştir. Linyitler, ilk olarak yatay bir koklaştırma fırını içinde inert gaz atmosferinde 500°C ile 900°C arasında beş ayrı sıcaklıkta koklaştırılmıştır. Elde edilen kokların nem, uçucu madde ve sabit karbon içerikleri belirlenmiştir. Ayrıca orijinal linyit örneklerinin elementel analizleri yapılmıştır. Kok örneklerinin O2 atmosferi altında tutuşma sıcaklıkları belirlenmiştir. Aynı örneklere Na2C03 emdirilerek elde edilen katalizörlü kokların tutuşma sıcaklıkları da belirlenmiş ve katalizörün tutuşma sıcaklığım düşürdüğü gözlenmiştir. Daha sonra kok örnekleri 900-1000°C aralığındaki farklı sıcaklıklarda C02 gazı ile Boudouard tepkimesine göre gazlaştırılmış ve her bir örnek için Arrhenius doğruları çizilerek gazlaşma işleminin aktivasyon enerjileri ile Arrhenius sabitleri belirlenmiştir. Örneklere Na2C03 katalizörü emdirilmiş ve katalizör içeren koklar aynı koşullarda C02 ile gazlaştırılmıştır. Katalizör kullanımının ve koklaşma sıcaklığının gazlaştırma tepkimesine etkisi literatür çalışmalarıyla karşılaştırılarak irdelenmiştir. 2005, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Koklaştırma, gazlaştırma, katalizör, tutuşma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CATALYTIC GASIFICATION OF COALS AND COKES Yakup BOZKURT Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Deparment of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Muammer CANEL Reactivity of Bursa Mustafa kemal Pasa (MKP) Alpagut and Balıkesir Dursunbey Çakırca (DBÇ) lignites in gasification and burning reactions at various temperatures is investigated in this thesis. These lignites are two of the most important lignite reserves in Turkey. Firstly, lignites are carbonized at Five different temperatures in a horizontal stainless steel reactor in an inert gas atmosphere between 500 °C - 900 °C. Moisture, volatile matter and fixed carbon contents of the coke samples are determined. Elemental analysis of original lignite samples is also conducted. Ignition temperatures of coke samples are determined in 02 atmosphere. Ignition temperatures of the cokes impregnated by NajCOî as catalyst are measured and it is observed that catalyst makes a negative effect on ignition temperature during the experiments. Then coke samples are gasified by CO2 (Boudouard reaction) at various temperatures between 900 "C-1000 °C. Activation energy and Arrhenius constants of coke samples during the C-C02 reactionsare determined for each sample with the help of Arrhenius curves. Samples are impregnated Na2C03 as catalyst and these samples are subjected to the C02 gasification. The effects of catalyst and coking temperature on the gasification reactions are investigated by comparing literature. 2005, 86 pages Key Words : Carbonization, gasification, catalyst, ignition.