Biyoteknolojik uygulamalarda üreaz enziminin kullanımı
Usage of urease enzyme in biotechnological applications
- Tez No: 170060
- Danışmanlar: PROF.DR. SİBEL SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜREAZ ENZİMİNİN BİYOTEKNOLOJİK UYGULAMALARDA KULLANIMI Elif ÖZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Sibel SUNGUR İmmobilize enzimler gıda, içecek ve klinik uygulamalarda pek çok biyolojik materyalin tayininde kullanılmaktadır. Üreaz enzimi (üreamino hidrolaz E.C 3.5.1.5.) ürenin, amonyak ve karbonik aside dönüşümünü katalizleyen enzimdir. Bu çalışmada üreaz enzimi, pektin ve jelatin-pektin hidrojellerine krom III sülfat kullanılarak çapraz bağlanma yöntemine göre bağlanmıştır. Serbest enzim ve immobilize enzim aktiviteleri spektrofotometrik yöntem kullanılarak tayin edilmiş ve sonuçlar birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Hazırlanan örneklerin pH, sıcaklık kararlılığı, çapraz bağlayıcı, pektin, enzim konsantrasyonu, jelatin/pektin oranı, termal inaktivasyonu, substrat konsantrasyonu, tekrar kullanılabilirlik ve depolama kararlılığı tayin edilmiş, kinetik parametreler hesaplanmış ve optimum sistem belirlenmiştir. Bu çalışmada, gıda ve klinik uygulamalarda üre tayini amacıyla yeni bir yöntemle üreaz immobilize edilmiştir. 2005, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Üreaz, immobilizasyon, üre analizi, çapraz bağlama, üre hidrolizi, hidrojel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Usage of Urease Enzyme in Biotechnological Applications Elif ÖZER Ankara Universty Gradute School of Naturel and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Sibel SUNGUR Immobilized enzymes are widely used in food, drink industry and clinical application for determination of biological materials. The enzyme urease (urease amino hydrolase, E.C 3.5.1.5) catalyzes the hydrolysis of urea to amonia and carbondioxide. In this study, urease enzyme was crosslinked to pectin and gelatin/pectin hydrogels by using chromium III sulphate. The free and immobilized enzyme urease activities were determined by using spectrofothometric method and results obtained were compared with each other. Temperature, pH stabilities, concentrations of cross-linking agent and enzyme, substrate, pectin, gelatin/pectin reusability, storage stabilitiy, thermal inactivation and kinetic parameters of free and immobilized enzyme were studied and optimum conditions were realized. In this study we develope a new immobilization method for urease enzyme in order to determined urea in food an clinical applications. 2005, 86 pages Key Words : Urease, Immobilization, Urea Analysis, Cross linking, Urea Hydrolysis, Hydrogel