Mesocricetus brandti (Nehring, 1898) (Mammalia: Rodentia)'de hibernasyon ekolojisi ve süperoksit dismutaz aktivasyonu
Hibernation ecology and superoxide dismutase activation of Mesocricetus brandti (Nehring, 1898) (Mammalia: Rodentia)
- Tez No: 170098
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MESOCRICETUS BRANDTI (NEHRING, 1898) (MAMMALIA: RODENTIA)'DE HÎBERNASYON EKOLOJİSİ VE SÜPEROKSİT DİSMUTAZ AKTİVASYONU Didem ERTEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nuri YİĞİT Bu çalışmada; Türk Hamsteri“Mesocricetus brandti”nin hibernasyon ekolojisi ve oksidatif stres enzimi olan süperoksit dismutaz aktivitesi kontrolsüz laboratuar sıcaklığı altında 11 örneklik deney grubu ile çalışıldı. M. brandti' nin en erken 2 Kasımda hibernasyona başladığı ve en son 5 Mayısta hibernasyondan çıktığı, hibernasyon periyodunun 6 ay 3 gün olduğu gözlemlendi. Bu periyot içinde hibernasyonda kalman toplam süre 8 ile 63 gün arasında değişirken, kesintisiz hibernasyonda kalınan sürelerin ise l ile 4 gün arasında değiştiği saptandı. Hibernasyon periyodundaki hayvanların ortalama 27.1 gr ağırlık kaybettiği, ağırlık kaybının % 2.7 ile % 38 arasında değiştiği belirlendi. Oksidatif stresin belirlenmesi amacıyla süperoksit dismutaz enzim aktivitesi, hibernasyonda ve aktif periyotta olan hayvanlardan kan örnekleri alınarak spektrofotometrik olarak incelendi. Yapılan analizler sonucunda süperoksit dismutaz enzim aktivitesi hibernasyon periyodunda olan hayvanlarda 560 nm absorbansda ortalama 0.013 olarak okundu ve ortalama enzim aktivite değeri % 82.7 olarak saptandı. Bu değerler aktif periyotta olan hayvanlarda sırasıyla 0.019 ve % 77,5' dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HIBERNATION ECOLOGY AND SUPEROXIDE DISMUTASE ACTIVATION OF MESOCRICETUS BRANDTKNEHRJNG, 1898) (MAMMALIA: RODENTIA) Didem ERTEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Biology Supervisor: Prof. Dr. Nuri Yİ?İT In this study, hibernation ecology and activation of superoxide dismutase which is an oxidative stress enzyme was studied with 11 animals of Turkish Hamster“ Mesocricetus brandti”at uncontrolled laboratory temperature. M. brandti started to first hibernate on November 2 and the last arousal from hibernation occurred on May 5. Hibernation period lasted 6 month and 3 days. In this period, the durations of individual bouts in the hibernation period were changed between 8 and 63 days, and the duration of uninterrupted hibernation was recorded between 1 and 4 days. Animals lost average 27.1 g ranging from 2.7 to 38 percent of total body weights. Superoxide dismutase enzyme activation was measured by spectrophotometric analysis with bloods samples which were taken from hibernating and active animals to determine oxidative stress. According to the analysis, average absorbance of superoxide dismutase in hibernating animals was found of 0.013 at 560 nra, and its average activation was 82.7 percent. In active animals, these values were found average 0.019 and 77.5, respectively.