Hücre duvarı protein profilleri ve plazmid içerikleri esas alınarak Lactococcus lactis suşlarının tanımlanması
Identification of Lactococcus lactis strains based on their cell wall protein profiles and plasmid contents
- Tez No: 170099
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AKÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HÜCRE DUVARI PROTEİN PROFİLLERİ ve PLAZMİD İÇERİKLERİ ESAS ALINARAK LACTOCOCCUS LACTIS SUŞLARININ TANIMLANMASI Mehtap ÜSTÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Bölümü Danışman: Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü kültür koleksiyonundan sağlanan 50 adet L. lactis susu; biyokimyasal, kültürel ve morfolojik özellikleri yanında faj duyarlılıkları, hücre duvarı protein profilleri ve plazmid içerikleri de esas alınarak karakterize edildi. Biyokimyasal, kültürel ve morfolojik testler sonucunda 50 L. lactis susunun 22 adedi L. lactis subsp. lactis, 14 adedi L. lactis subsp. cremoris ve 14 adedi de L. lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis olarak tanımlandı. Toplam 37 L. lactis susu faj biyodenemelerinde kullanılan 28 laktik fajm tümüne direnç özelliği gösterdi. Diğer 13 bakteride ise bu fajlara karşı alt türlere ya da biyovaryeteye özgü bir konakçı dizgesi meydana gelmedi. L. lactis suşları; büyüklükleri 2.4 - 41.0 kb ve sayılan 1-10 adet arasında değişen plazmid içeriklerine sahip bulundu. Plazmid içerikleri aynı bulunan L. lactis subsp. lactis MLL4 ve MLL5 (I. grup) ile L. lactis subsp. cremoris MLC34, MLC35 ve MLC40 (II. grup) suşlarının aynı suşlar olduğu, bu grupların kendi içinde tamamen aynı hücre duvarı protein profillerine sahip olduğunun belirlenmesi ile desteklendi. Hücre duvarı protein profillerindeki % 99'un üzerindeki uyuşmalar dikkate alınarak iki adet L. lactis subsp. lactis (biovar. diacetylactis ile birlikte) ve bir adet L. lactis subsp. cremoris grubu oluşturuldu. Yalnız 6 adet suş (L. lactis subsp. cremoris MLC1, MLC6 ve MLC11; L. lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis MLD46, MLD47 ve L. lactis subsp. lactis MLL48) bu alt tür ayırımına uyum göstermedi. 2006, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Lactococcus lactis, hücre duvarı proteinleri, plazmid
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IDENTIFICATION OF LACTOCOCCUS LACTIS STRAINS BASED ON THEIR CELL WALL PROTEIN PROFILES AND PLASMID CONTENTS Mehtap ÜSTÜN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Mustafa AKÇELİK In this study, 50 L. lactis strains, obtained from culture collection of Ankara University, Faculty of Science, Department of Biology were characterized based on their phage susceptibilities, cell wall protein profiles and plasmid contents besides their biochemical, cultural and morphological proporties. As a result of biochemical, cultural and morphological tests, 50 L. lactis strains were identified as follows; 22 as L. lactis subsp. lactis, 14 as L. lactis subsp. cremoris and 14 as L. lactis subsp. lactis bio var. diacetylactis. Whole 37 L. lactis strains exhibited resistance to all 28 phages that were used in phage bioassays. Host range particular to subspecies or biovariety was not occured in other 13 bacteria aganist these phages. L. lactis strains were found to have plasmid contents changing between 2.4 - 41.0 kb in size and 1-10 in number. L. lactis subsp. lactis MLL4 and MLL5 (I. group) and L. lactis subsp. cremoris MLC34, MLC35 and MLC 40 (II. group) which have the same plasmid contents were found to be the same strains and it was also supported by the cell wall protein profiles which were completely the same in these two groups. By considering higher than %99 correspondence in cell wall proteins, two L. lactis subsp. lactis (together with biovar. diacetylactis) and one L. lactis subsp. cremoris groups were formed. Only 6 strains (L. lactis subsp. cremoris, MLC1, MLC6, MLC11; L. lactis subsp. lactis biovar. diacetylactis MLD46, MLD47 and L. lactis subsp. lactis MLL48) were not exhibited correspondence with this subspecies differentiation. 2006, 80 pages KEY WORDS: Lactococcus lactis, cell wall proteins, plasmid u