Kırıkkale, Hacılar civarındaki üst pliyosen kilinin jeoteknik özellikleri ve yükleme-boşaltma altında davranışlarının incelenmesi
Investigation of the geotechnical properties and reloading behaviours of upper pliocene aged clay Kırıkkale, Hacılar
  1. Tez No: 170100
  2. Yazar: MUSTAFA ÇANGA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE, HACILAR CİVARINDAKİ ÜST PLİYOSEN KİLİNİN JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ VE TEKRARLI YÜKLER ALTINDA DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Mustafa Çanga Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Recep KILIÇ Kırıkkale'nin batısındaki Hacılar kasabası güneyindeki Üst Pliyosen'e ait birimlerin jeoteknik özellikleri incelenmiş ve ince taneli zeminler için tekrarlı yükler altında konsolidasyon davranışları incelenmiş, oturma miktarları hesaplanmıştır. İnceleme alanında ince taneli zeminler içinde kum ve çakıl bantları mevcutur. Sondajlardan alınan ince taneli CL ve CH zemin grubu örnekler ödometre deneyine tabi tutulmuştur. 1.0 kg/cm2 basınç için ortalama hacimsel sıkışma katsayı (mv) 0.005971 cm2/kg, buna bağlı oturma miktarı 6.86 cm'dir. Ortalama sıkışma indeksi (Cc) 0.06987, ortalama şişme indeksi (Cs) 0.05352'dir. Sıkışma ve şişme indekslerine bağlı ortalama oturma miktarı 6.36 cm olarak hesaplanmıştır. Oturma miktarlarının %90'mnın tamamlanması için gereken süre (tço) ve konsolidasyon katsayısı (Cv) bulunmuştur. Buna göre ortalama konsolidasyon katsayısı 4,63.1 0"3 cm2/s ve ortalama tço 3,168 yıl bulunmuştur 2005, 109 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Üst Pliyosen, Jeoteknik özellikler, Konsolidasyon, Hacimsel sıkışma katsayısı, Sıkışma indeksi, Şişme indeksi, Oturma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF THE GEOTECHNICAL PROPERTIES AND RELOADING BEHAVIOURS OF UPPER PLIOCENE AGED CLAY KIRIKKALE, HACILAR Mustafa Çanga Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Recep KILIÇ The geotechnical properties of the Upper Pliocene deposits at the south of Hacılar town (Kırıkkale, Türkiye) has been investigated. The consolidation behaviours of the fine grained soils under reloading conditions has been examined and settlement values have been calculated. Fine grained soils, including gravel and sand lences, exist in the study area. The oedometer tests have been caried out on the CL and CH group soils. The mean coefficient of volume compressibility (mv) for 1.0 kg/cm2 pressure is 0.005971 cm2/kg and related settlement value is 6.86 cm. Mean compression index (Cc) is 0.06987, mean expansion index (Cs) is 0.05352. Related settlement value calculated by these indexes is 6.36 cm. In addition, time for 90 % consolidation (tgo) and coefficient of consolidation (Cv) have been determined. 2005, 109 pages. been determined. Mean tço is 3,168 years and Cv is 4,36. 10"3 KEY WORDS: Upper Pliocene, Geotechnical properties, Consolidation, Coefficient of volume compressibility, Compression index, Expansion index, Settlement. n