Kırıkkale civarı Quercus ithaburensis DECNE. subsp, macrolepis (KOTSCHY) Hedge et Yalt. orman kalıntısının florası
The flora of a forest of Quercus ithaburensis DACNE. subsp, macrolepis (KOTSCHY) Hedge et Yalt. arround Kırıkkale
- Tez No: 13538
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
KIRIKKALE CİVARI Quercus ithaburensis DECNE. subsp, macrolepis (KOTSCHY) HEDGE ET YALT. ORMAN KALINTISININ FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Cihan BÎRDEN GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK - 1991 ö Z Bu araştırmada Kırıkkale'nin Kuzey doğusundaki Quercus ithaburensis Decne. subsp. macrolepis (Kotschy) Hedge et Yalt. meşe ormanı kalıntısının florası incelenmiştir. Araştırma alanında 1990 yılında toplanan 383 bitki örneğinin değerlendirilmesi ile, 38 familya, 146 cins, 209 tur tesbit edilmiştir. Alanın Endemizm oranı % 11,9'dur. Teşhis edilen türlerin 8 tanesi A4 karesi için yeni kayıttır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir; Iran-Turan bölgesi elementleri 43 (% 20,4),Akdeniz bölgesi elementleri 21 (% 10), Avrupa-Sibirya elementleri 9 (% 4,2)'dur. Diğerleri ise dünyada geniş yayılışlı bitki türleridir. Toplanan örneklerin tamamı Kapalı Tohumlu (Angiospermae) bitkilere aittir.
Özet (Çeviri)
THE FLORA OP A FOREST OF Quercus ithaburensis DECNE. subsp. macrolepis (KOTSCHY) HEDGE ET YALT. ARROUND KIRIKKALE (Master Thesis) Cihan BÎRDEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January - 1991 ABSTRACT In this research, the relict of Quercus ithaburensis Decne. subsp. macrolepis (Kotschy) Hedge et Yalt. florest which situated NE of Kırıkkale, is investigated» After the evaluation of 383 plants specimens which are collected in 1990, 38 families, 146 genera and 209 species are determined from the studied area. The endemizm rate of the area is 11.9 %. 8 plant species of the total flora are the new record for the A4 grid square. The distribution of the species to the phytogeographic regions are as follows: Irano-Tu- ranien 43 (20.4 %) Mediteranean 21 (10 %) and Euro-Siberian 9 (42 %). The others are widespread. All the collected specimens belong to the Angiosperraae. ii