Polisiklik aromatik hidrokarbon(pah)'lardan benzo(a)pirenin sızma, riviera ve prina zeytinyağlarında belirlenmesi
Determination of benzo(a)pyrene from polycyclic aromatic hydrocarbons in extra virgin, riviera and olive pomace oils
  1. Tez No: 170139
  2. Yazar: ZEHRA BALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLİSİKLİK AROMATİK HİDROKARBON(PAH)'LARDAN BENZO(A)PÎRENİN SIZMA, RİVİERA ve PRİNA ZEYTÎNYAĞLARINDA BELİRLENMESİ Zehra BALOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali BAYRAK Bu çalışma, 20 adet nature] sızma zeytinyağı, 20 adet riviera zeytinyağı ve 10 adet rafine prina yağında bulunan benzo(a)piren (BaP) miktarlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Örneklerin hazırlanmasında silika kartuş kullanılmış ve katı faz ekstraksiyonu yapılmıştır. Analizler fluoresans dedektörü ile kombine edilmiş HPLC cihazında yapılmıştır. Yöntemde ortalama geri alma oram % 76,08 ± 1,49, tespit edilebilir en düşük miktar 0,3 u.g/kg olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler, yöntemin zeytinyağlarındaki BaP miktarının belirlenmesinde rutin olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Analizi yapılan naturel sızma zeytinyağı örneklerinin 3'ünde 0,330 (J-g/kg ile 0,870 Ug/kg arasında BaP tespit edilmiştir. Bu örnekler için ortalama BaP miktarı 0,539 ± 0,167|ig/kg'dır. Riviera zeytinyağının 8'inde tespit edilebilir düzeyde BaP kalıntısına rastlanmazken, 12'sinde 2,465 ug/kg seviyesine kadar BaP bulunmuştur. BaP tespit edilen örneklerde ortalama miktar 0,737 ± 0,192 ug/kg olarak saptanmıştır. Prina yağlarının çoğunda yüksek miktarlarda BaP bulunmuştur. BaP tespit edilen 7 örnekte ortalama miktar 3 1,472 ± 7,42 ug/kg (en az: 0,460 ug/kg, en çok: 58,24 1 (ig/kg)'dır. Naturel sızma zeytinyağı, riviera zeytinyağı ve prina yağlarının ortalamaları arasındaki farklılıkların irdelenmesinde varyans analizi tekniği kullanılmış ve ortalamalar arasındaki farkların önemli olduğu saptanmıştır. Farklı yağ gruplarının tespitinde ise DUNCAN testinden yararlanılmış, sadece prina yağı ortalaması ile diğer yağ örneklerinin ortalamaları arasındaki farkların istatistik olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p< 0,01). 2005, 43 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Benzo(a)piren, sızma, riviera, prina, zeytinyağı, HPLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis DETERMINATION OF BENZO(A)PYRENE FROM POLYCYCLIC AROMATIC HYDROCARBONS IN EXTRA VIRGIN, RIVIERA AND OLIVE POMACE OILS Zehra BALO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali BAYRAK This study was carried out to determine the amount of benzo(a)pyrene in 20 of extra virgin olive oils, 20 of riviera olive oils and 10 of refined olive pomace oils. Solid phase extraction (silica cartidge) was used in the preparation of samples. Analyses were made by HPLC combined with fluorescence dedector. In this method, mean of recovery was found % 76,08 ± 1,49 and limit of dedection was 0,3 ug/kg. The findings showed that this method can be used for determining benzo(a)pyrene in olive oils for routine analysis. In three of the extra virgin olive oil samples analysed, BaP was determined between 0,330 ug/kg and 0,870 ug/kg and mean concentration was 0,539 ± 0,167ug/kg. BaP was not determined at limit of dedection in eight of riviera olive oils samples whereas, it was found 2,465 ug/kg in 12 of these samples. In the samples containing BaP, mean concentration of BaP was determined 0,737 ±0,192 ug/kg. In the most of the olive pomace oils, BaP was found at the highest level. The mean concentration of BaP was 31,472 ± 7,42 ug/kg (nün: 0,460 ug/kg, max: 58,241 ug/kg) in 7 samples containing BaP. Results were analyzed by the one-way analysis of variance for determining the differences among the BaP concentrations of extra virgin olive oils, riviera olive oils, olive pomace oils.