Bazı laktik asit bakterilerinin probiyotik özellikleri üzerine araştırma
Investigation on some probiotic characteristics of some lactic acid bacteria
  1. Tez No: 170150
  2. Yazar: FURAT SABEER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI LAKTİK ASİT BAKTERİLERİNİN PROBİYOTÎK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Furat t. Sabeer Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ Eş Danışman : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI Araştırmada Lactobacillus, Lactococcus, Pediococcus ve Enterococcus cinsine ait toplam 10 adet suş kullanılmıştır. Suşlar Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji laboratuvan kültür kolleksiyonundan temin edilmiştir. Çalışmada suşlann hidrojen peroksit, EPS ve laktik asit üretimleri, asit ve safra tuzlarına dirençlilikleri, antibiyotiklere duyarlılıkları, plazmid DNA içerikleri ve otoagregasyon, koagregasyon yeteneklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Suşlann laktik asit üretimleri 6,5-17,4 mg/ml arasında, EPS üretimleri 173-378 mg/1 arasında tespit edilmiştir. Hidrojen peroksit üretimleri spektrofotometrik olarak 0,26-13,2 ug/ml arasında ve tetrametil benzidinli ağarda nitel olarak %10' u (2+), %20' si (1+), %70' i (-) belirlenmiştir. Asit ve safra tuzlarına karşı suşlann dirençli olduklan gözlenmiştir. Lactobacillus acidophilus ZİL ve L. helveticus Z5L suşlannda plazmid belirlenmiştir. Bütün suşlann 7 farklı antibiyotiğe duyarlılıklan disk difüzyon yöntemine göre belirlenmiş, sonuçlar NCCLS kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmalar sonucunda suşlann klindamisin antibiyotiğine yüksek derecede (%50) dirençli olduklan belirlenirken, en yüksek duyarlılığı ampisilin (%100), kloramfenikol ve tetrasiklin (%90) antibiyotiklerinin gösterdikleri bulunmuştur. Suşlann otoagregasyon sonuçlan değerlendirildiğinde; en yüksek otoagregasyon L. acidophilus ZİL (%88) susunda, en düşük ise L. helveticus ZSL (%20) susunda gözlenmiştir. E. coli ATCC 11230 ile en yüksek koagregasyon L. acidophilus ZİL (%80) susunda en düşük ise L. casei Z7L( %18) susunda gözlenmiştir. L. acidophilus ZİL susun suşlar arasında otoagregasyon ve koagregasyon değerileri yüksek olarak belirlenmiştir. 2005, 86 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Laktik asit bakterisi, Probiyotik, Laktik Asit, Hidrojen Peroksit, EPS, Asit ve Safra tuzu Dirençliliği, Antibiyotik, Plazmid DNA, Agregasyon, Koagregasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION ON SOME PROBIOTIC CHARACTERISTICS OF SOME LACTIC ACID BACTERIA Furat T. Sabeer Ankara University Institiute of Scince and Technology Department of Biology Supervisors: Prof. Dr. Cumhur COKMUS Co. Supervior : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI In this research, it has been targeted to determine the production of lactic acid, EPS and hydrogen peroxide, acid and bile salt resistance, antibiotic susceptibility, plasmid DNA content and the features of autoaggregation and coaggregation ability of 10 strains of lactic acid bacteria Lactobacillus, Lactococcus, Pediococcus and Enterococcus which are provided from stock cultures of Biotechnology Laboratory at Gazi University Faculty of Scince and Art. The amount of lactic acid produced by the strains was found to be between 6,5-17,4 mg/ml and the amount of produced EPS was determined between 173-378 mg/L. The amount of produced hidrogen peroxide was found to be between 0,26-13,2 ug/ml with the spectrophotometric method, were as qualitatively 10% of it was estimated to be double positive, 20% of single positive and 70% of it was negative in agar with tetramethylbenzidine. Strains have been determined a good resistance against acid and bile salt Plasmid DNA of two strains L. acidophilus ZİL and L. helveticus Z5L have been determined. Susceptibility of the strains to different 7 antibiotics was determined by using the disc diffusion method following comparisition with NCCLS standards. Most of the strains were found to be highly resistant to clindamycin (5076) and most sensitive to ampicilline (100%), chloramphenicol and tetracyclin (90%). When evaluated autoaggregation results of strains; the autoaggregation ratios have been observed (88%) of L. acidophilus ZİL as the highest ratio and L. helveticus Z5L (20%) as the lowest ratio. L. acidophilus ZİL (80%) strain have coagreggated with E. coli ATCC 1 1230 at higher ratio, while the coaggregation ratio of I. casei Z7L with the same test bacteria was (18%) as the lowest ratio. The strain of codded with ZİL was found to be higher ratio both in autoaggregation and coaggregation ability compared with the strains tested. 2005, 86 pages Key Words : Lactic acid bacteria, Probiotic, Lactic Acid, Hidrogen Peroxide, EPS, Acidity and Bile Salt Tolerance, Antibiotic, Plasmid DNA, Agreggation, Coagreggation.