Diskret schrödinger operatörlerinin spektral analizi
Spectral analysis of discret schrödinger operators
- Tez No: 170151
- Danışmanlar: PROF.DR. ELGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİSKRET SCHRÖDİNGER OPERATÖRLERİNİN SPEKTRAL ANALİZİ Ayşe PATIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Elgiz BAYRAM Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanımlar ve teoremler hatırlatılmıştır. Üçüncü bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Bu bölümde C 2 ( N ) uzayında tanımlı Non- Sclfadjoint Diskret Schrödinger Operatörü, bu operatörün Jost çözümü ve Jost çözümü nün analitik özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm dört kısımdan oIuşmuşlur.Bu bölümde, {h ) kompleks terimli di- l "JneN ziler olmak üzere, C 2(N) uzayında vn' Jn-\ Jn + i nJn fark ifadesi ve y0 = 0 sınır koşulu tarafından üretilen fark operatörünün VVeyl- Titchmarsh (W-T) fonksiyonu, Marchcnko anlamında genelleştirilmiş spektral fonksyo- nu ve W-T fonksiyonunun Cauchy tipinde genelleştirilmiş integral gösterimi incelcnmiştir.Aynca esas fonksiyonlara göre açılım yardımıyla esas fonksiyonların Purscval eşitliği elde edilmiştir. 2005, 57 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Non-Selfadjoint operatörler, özdeğerler, spektral tekillikler, diskret Schrödinger operatörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SPECTRAL ANALYSIS OF THE DİSCRET SCHRODINGER OERATORS Ayşe PATIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Eigiz BAYRAM This study consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and theorems are outlined. The third chapter consists of two sections. The Non-Selfadjoint discret Schrödinger opeartor that generated in C2 (N), the Jost solutions of the operator and analytic properties of the Jost solutions are investigated. The fourth chapter consists of four sections. We denoted the operator generated in ( 2 ( N ) by the difference expression t(y )**y. + y.+& y. ne® v/r.'h-i 'n + I n'n and the boundry condition y