Non selfadjoint diskret Schrödinger operatörünün spektral özellikleri
The spectral properties of non selfadjoint discrete Schrödinger operator
  1. Tez No: 233204
  2. Yazar: CEREN EBRU TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, spektral analizin temel tanım ve teoremleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, non selfadjoint Diskret Schrödinger Operatörü tanımlanmış, Jost çözümü ve bu çözümün özellikleri incelenmiştir.Dördüncü bölümde ise analitik fonksiyonların birebirlik teoremleri kullanılarak selfadjoint olmayan Diskret Schrödinger Operatörünün resolventi, spektrumu ve spektral tekillikleri elde edilmiştir. Buna ek olarak özdeğerlerin ve spektral tekilliklerin nicel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some basic definations and main theorems of spectral analysis are given.In the third chapter, non selfadjoint Discrete Schrödinger Operator has been defined and the properties of its solution has been investigated.In the fourth chapter, the resolvent and the spectrum of non selfadjoint Discrete Schrödinger Operator are obtained by using the uniqueness theorems of analytic functions. Furthermore, the properties of the eigenvalues and the spectral singularities are examined.