Tuz stresi altındaki biber (Capsicum annuum L.) fidelerinde salisilik asitin prolin birikimi ve bazı fizyolojik özelliklere etkisi
Effects of proline accumulation and some physiological properties of different salicylic acid on pepper (Capsicum annuum L.) seedlings under salt stress
  1. Tez No: 170249
  2. Yazar: EMİNE GÜLDEN ERKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLÜN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, biber {Capsicum annuum L.) bitkisinde tuz (NaCl) ve tuzla birlikte uygulanmış çeşitli konsantrasyonlarda salisilik asitin (SA) serbest prolin birikimi ile bazı fizyolojik parametreler üzerine etkileri incelenmiştir. Tuza-dayanıklı olduğu tespit edilen Demre-8 çeşidine ait fidelerde, tuz uygulaması sonucu kontrole oranla kök, sürgün uzunluğu ve yaprak alam indeksinde azalma; yaprak dokusu taze ve kuru ağırlığı ile alt ve üst yaprak serbest prolin miktarlarında artış tespit edilmiştir. İlk günlerde azalma saptanan yaprak oransal su içeriğinde (OSİ) ise ilerleyen günlerde belirgin olmayan artışlar görülmüştür. 0.1, 0.5 ve 1.0 mM SA'li ortamlarda yetiştirilen Demre-8 fidelerine tuz uygulamasıyla, kök, sürgün uzunluğu ve yaprak alam indeksinde sadece tuz uygulanan fidelere oranla azalma; yaprak dokusu taze, kuru ağırlığı ve OSİ ile alt ve üst yaprak serbest prolin miktarlarında artış belirlenmiştir. Tuza-duyarlı olduğu tespit edilen Kahramanmaraş-Acı çeşidine ait fidelerde, tuz uygulaması sonucu kontrole oranla kök, sürgün uzunluğu ve yaprak alanı indeksinde azalma; yaprak dokusu taze ve kuru ağırlığı ve OSİ ile alt ve üst yaprak serbest prolin miktarlarında artış tespit edilmiştir. 0.1, 0.5 ve 1.0 mM SA'li ortamlarda yetiştirilen Kahramanmaraş-Acı fidelerine tuz uygulamasıyla, kök uzunluğu, yaprak alam indeksi, yaprak dokusu taze, kuru ağırlığı ve OSİ'de sadece tuz uygulanan fidelere oranla artış; sürgün uzunluğu ile alt ve üst yaprak serbest prolin miktarlarında bir miktar azalma belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tuz stresi, biber, salisilik asit, prolin, yaprak alam, yaprak oransal su içeriği
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined that free proline accumulation of salicylic acid (SA) in salt (NaCl) and in many concentrations applied with salt within pepper (Capsicum annuum L.) plant and its effects on many physiological parameters. In Demre-8 variety seedlings which have been determined that they are resistant to salt, at the end of salt application and comparing to control; decreasing of root, shoot length and leaf area index and increasing of fresh and dry weight of leaf tissue and increasing of free proline contents of lower and upper leaf have been determined. In leaf relative water content (RWC), in which a decrease have existed in first days, imperceptible increases have been observed through following days. In salt application of Demre-8 variety seedlings, which have been cultivated in media containing 0.1, 0.5, and 1.0 mM SA, comparing to only salt application seedlings; decreasing of root, shoot length and leaf area index and increasing of fresh and dry weight of leaf tissue and increasing of leaf RWC and free proline contents of lower and upper leaf have been determined. In Kahramanmaraş-Acı variety seedlings which have been determined that they are sensitive to salt, at the end of salt application and comparing to control; decreasing of root, shoot length and leaf area index and increasing of fresh and dry weight of leaf tissue and increasing of leaf RWC and free proline contents of lower and upper leaf have been determined. In salt application of Kahramanmaraş-Acı variety seedlings, which have been cultivated in media containing 0.1, 0.5, and 1.0 mM S A, comparing to only salt application seedlings; increasing of root length, leaf area index, fresh and dry weight of leaf tissue and leaf RWC; and decreasing of shoot length and free proline contents of lower and upper leaf have been determined. KEY WORDS: Salt stress, pepper, salicylic acid, proline, leaf area, leaf relative water content n