Impulsive sturm-liouville operatörünün spektral analizi
Spectal analysis of the impulsive sturm-liouville operators
- Tez No: 170250
- Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde ele alınacak problem tanımlanmıştır. ikinci bölümde, önce ikinci mertebeden lineer homogen impulsive denklemin başlangıç koşulları altında çözümünün varlığı ve tekliği ispatlanmış ve ardından çözümlerin genel özellikleri verilmiştir. Daha sonra, ikinci mertebeden lineer homogen olmayan impulsive diferensiyel denklemlerin genel çözümü için integral formülü elde edilmiştir. Ardından impulsive sınır değer problemimize ilişkin Green fonksiyonu bulunmuştur. Son bölümde, impulsive sınır değer problemine ilişkin özdeğer problemi ele alınmış; özdeğer ve özfonksiyonlarının bazı genel özellikleri bulunmuştur. Sonrasında, sayıla bilir sayıda Aı, A2,... özdeğerlerinin varlığı ispatlanmış ve n - > 00 için \n özdeğerlerinin asimptotikleri elde edilmiştir. 2006, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Impulsive sınır değer problemi, Green fonksiyonu, Spektral analiz, Özdeğer, Özfonksiyon
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the contents of the thesis are described. In the second chapter, an existence and uniqueness theorem for solution of a sec ond order impulsive linear homogeneous differential equation is proved and main properties of the solutions are given. Then, an integral formula for general solution of the nonhomogeneous linear impulsive differential equation of second order is ob tained. Later the Green function of the boundary value problem with impulsive is contracted. In the last chapter, the eigenvalues and eigenfunctions are established. Then, the existence of countably many eigenvalues Ai, A2,... is proved and the asymptotics of \n as n - > 00 is studied. In some particular cases an explicit form of the eigenvalues is found. 2006, 45 pages Key Words : Impulsive boundary value problem, Green function, Spectral analysis, Eigenvalue, Eigenfunction 11