Çeltik tarlalarından izole edilen siyanobakterilerin nitrojenaz aktivitesine çevresel faktörlerin etkisi
Influence of environmental factors on nitrogenase activity of cyanobacteria isolated from rice fields
- Tez No: 170296
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Doktora Tezi ÇELTİK TARLALARINDAN İZOLE EDİLEN SİYANOBAKTERİLERİN NİTROJENAZ AKTMTESİNE ÇEVRESEL FAKTÖRLERİN ETKİSİ Gülten ÖKMEN (Kurucuoğlu) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gönül DÖNMEZ örnekler, Çorum-Osmancık bölgesindeki çeltik alanlarından toplandı. Azot fikse eden siyanobakterilerin izolasyonunda, azot içermeyen BG-II besiyeri kullanıldı. Toplam 26 izolatm 13 adeti Lyngbya, 10 adeti Anabaena, 1 adeti Oscillatoria, 1 adeti Synechococaıs ve 1 adeti Synechocystis cinsine ait bulundu. Cins düzeyinde tanımlanan siyanobakterilerin nitrojenaz aktiviteleri üzerine değişik fiziksel ve kimyasal ajanların etkisinin tanımlanmasında asetilen redaksiyon tekniğinden yararlanıldı. Optimum pH değerlerinde nitrojenaz aktivitesi için ideal inkübasyon süresi, tüm cinsler için 45 gün olarak belirlendi.Yine tüm cinslerde 600 lüks ışık şiddeti en yüksek nitrojenaz aktivitesine yol açarken, 900 lüks ışık şiddetinin, söz konusu aktiviteyi 300 lüks ışık şiddetinden daha fazla baskıladığı görüldü. Tuz için ( lOOMm NaCl ) Anabaena ( 0.001 etilen [il / mg.h ) ve Nodularia ( 0.005 etilen ul / mg.h ), şeker için ise ( 60 mM Sakkaroz ) Nostoc ( 0.08 etilen ul / mg.h ) en yüksek tolerans içeren cinsler olarak tespit edildi. Diğer yandan; 20 ppm Fe*2 konsantrasyonunda Anabaena cinsinde nitrojenaz aktivitesi 0.006 etilen ul / mg.h, 20 ppm Mn*2 konsantrasyonunda Nodularia cinsinde nitrojenaz aktivitesi 0.1 etilen ul / mg.h ve 5 ppmZn*2 konsantrasyonunda Nostoc cinsinde nitrojenaz aktivitesi 0.96 etilen ul / mg.h düzeylerinde tanımlandı. Nodularia en yüksek nitrojenaz aktivitesini ( 0.006 etilen ul / mg.h ) 10 mM nitrat konsantrasyonunda gösterdi. 25 mM fosfat konsantrasyonunda ise Nodularia en yüksek nitrojenaz aktivitesini ( 0.006 etilen ul / mg.h ) içerdi.Herbisitlere karşı en yüksek tolerans, bensülfüran için ( 50 ug/ mi ) Nodularia'da ( 0.06 etilen ul / mg.h ) ve molinat için de ( 100 u,g/ mi ) Nostoc'ta. ( 6 etilen ul / mg.h ) saptandı. 2005, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Siyanobakteri, nitrojenaz aktivitesi, izolasyon, çevresel faktörler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis INFLUENCE OF ENVIRONMENTAL FACTORS ON NITROGENASE ACTIVITY OF CYANOBACTERIA ISOLATED FROM RICE FIELDS Gülten ÖKMEN ( Kurucuoğlu ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. G6nffl DÖNMEZ Samples were collected from paddy fields in Çorum- Osmancık area. Nitrogen- free BG-II medium was used for the isolation of nitrogen fixating cyanobacteria. Among 26 isolates; 13,10,l,l,and 1 of the isolates were found to belong tyngbya, Anabaena, Oscillatoria, Synechococcus and Synechocystis genus, respectively Acetylene reduction technique was used to determine the effects of different physical and chemical agents on the nitrogenase activities of the cyanobacteria, which were identified at the genus level. Ideal incubation time at optimum pH levels was determined as 45 days for all generaJMoreover, in all genera while 600 lux light intensity was resulted in the highest nitrogenase activity, 900 lux light intensity was found to suppress the same activity more than 300 lux. The highest tolerances in Öte genera were established as Anabaena ( 0.001 ethylene pi / mgA ) and Nodularia ( 0.005 ethylene ul / mgJi ) for salt ( lOOmM NaCl ) and Nostoc for sugar ( 60mM saccharose; 0.08 ethylene pi / mg.h ). On the other hand, nitrogenase activities for the genera were characterized at following levels: at 20 ppm Fe*2 concentration in Anabaena genus as 0.006 ethylene pi / mg.h, at 20 ppm Mn+2 concentration in Nodularia genus as 0.1 ethylene ul / mg.h and at 5 ppm Zn*2 concentration Nostoc genus as 0.96 ethylene pi / mg.h. Nodularia showed the highest nitrogenase activity ( 0.006 ethylene pi / mg.h ) at 10 mM nitrate concentration. At 25 mM phosphate concentration, Nodularia showed the highest nitrogenase activity ( 0.006 ethylene ul / mg.h ). The highest tolerance for the herbicides was detected in Nodularia ( 0.06 ethylene pi / mg.h ) for bensulphurane ( 50 pg/ml) and in Nostoc ( 6 ethylene pi / mgJi ) for molinate ( 100 pg/ml ). 2005, 69 page Key Words : Cyanobacteria, nitrogenase activity, isolation, environmental factors