Sabit genişlikli eğrilerin kinematiği
Kinematic of curves with constant breadth
- Tez No: 170300
- Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Doktora Tezi SABÎT GENİŞLİKLİ EĞRÎLERTN KİNEMATÎĞÎ Nergiz YAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALIHOĞLU Beş bölümden oluşan bu tezin birinci ve ikinci bölümü, sırasıyla, giriş ve temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, düzlemde sabit genişlikli eğriler incelenmiştir. Sabit genişlikli oval ve sabit genişlikli eğri çifti verilerek, özelikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, kapalı uzay eğrilerinden sabit genişlikli oval tipi kapalı eğriler için karakterizasyonlar elde edilmiştir. Son bölümde, Holditch teoreminin sabit genişlikli kapalı uzay eğrileri için bir genellemesi verilerek alanlara dair bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir. 2005, 53 sayfa. ANAHTAR KELİMELER: Bir parametreli Hareket, Sabit genişlikli eğri, Holditch teoremi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis KINEMATIC OF CURVES WITH CONSTANT BREADTH Nergiz YAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. H. Hilmi HACISALIHO?LU This thesis consists of five chapters. In the first and second chapters, introduction and basic concepts are given, respectively. In the third chapter, plane curves with constant breadth are investigated. Ovals with constant breadth and pair of curves with constant breadth are given. In the fourth chapter, closed space curves are given and some characterizations for these closed curves with constant breadth are given. In the fifth chapter, Holditch theorem for closed space curves with constant breadth is given and some characterizations are obtained. 2005, 53 pages KEY WORDS: One parameter motion,curves with constant breadth, Holditch theorem