Jacobi ve Lagrange polinomlarının özelliklerinde bazı genişletmeler
Some extensions in the properties of Jacobi and Lagrange polynomials
  1. Tez No: 170302
  2. Yazar: ESRA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. ikinci bölümde, Lagrange polinomlarının temel özellikleri verilmiştir. Bu çalışmanın orjinal sonuçlan üçüncü ve beşinci bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, Jacobi polinomları ve ilgili bazı özel polinomlar için yeni bağıntılar elde edilmiştir. Ayrıca çok değişkenli Lagrange polinomlarının özelliklerinde bazı genişletmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde, q- Analizi ile ilgili kavramlar verilmiş ve bunlara ilişkin bazı temel sonuçlar hatırlatılmıştır. Beşinci bölümde, çok değişkenli q- Lagrange polinomları tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. 2005, 66 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Jacobi Polinomları, Lagrange Polinomlan, Doğurucu Fonksiyon, Pochhammer Sembolü, ikinci Çeşit Stirling Sayılan, Rekürans Bağıntısı, Toplam Formülü, Hipergeometrik Seri, q- Binom Katsayıları, q- Faktöriyel, q- Fark Operatörü, q- Polinomlar.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with basic properties of Lagrange polynomials. Original results of this work are contained in Chapters 3 and 5. In the third chapter, new relations for Jacobi polynomials and some special polyno mials associated with Jacobi polynomials have been obtained. Hirthermore, some ex tensions in the properties of multivariable Lagrange polynomials have been studied. In the fourth chapter, the concepts concerning q- Calculus have been recalled and various basic results have been considered. In the fifth chapter, multivariable q- Lagrange polynomials have been defined and their miscellaneous properties have been examined. 2005, 66 pages Key Words : Jacobi polynomials, Lagrange polynomials, Generating functions, Pochhammer symbol, Stirling numbers of the second kind, Recurrence relation, Addition formula, Hypergeometric series, q- Binomial coefficients, q- Factorial, q- Difference operator, q- Polynomials.