Küçükelmalı ve Güvenç havzalarının su ve sediment verimine göre sürdürülebilir yönetimi
Sustainable management of Küçükelmalı and Güvenç watersheds with considering water and sediment yields
  1. Tez No: 170345
  2. Yazar: ERTUĞRUL KARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Doktora Tezi KÜÇÜKELMALI VE GÜVENÇ HAVZALARININ I SU VE SEDİMENT VERİMLERİNE GÖRE SÜRDÜRÜLEBİLİR YÖNETİMİ lîrtuğrul KAKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK Bu çalışmada, KüçUkelmalı ve Güvenç Havzalarının su ve sediment verimine göre sürdürülebilir yönetiminin araştırılması amaçlanmıştır. KüçUkelmalı ve Güvenç Havzaları seçilerek yürütülen çalışmada havzaların su ve sediment verimleri SWAT (Soil Water Assessment Tool) Modeli kullanılarak belirlenmiştir. Küçüklelmalı havzasındaki bir alt havzada ölçülen su ve sediment verimi sonuçlarına göre havzanın gözlenen su verimi 141.85 mm, tahmin edilen su verimi ise 243.76 mm iken ölçülen sediment verimi 0.001 t/ha/yıl, tahmin edilen sediment verimi ise 4.21 t/ha/yıl'dır.GUvenç havzasında ölçülen su ve sediment verimi sonuçlarına göre havzanın gözlenen su verimi 1 19.62 mm ve tahmin edilen su verimi ise 127.38 mm iken ölçülen sediment verimi 35.83 t/ha/yıl, tahmin edilen sediment verimi ise 1.28 t/ha/yıl'dır. Her iki havzada da elde edilen su ve sediment verimi sonuçları gözlenen sonuçlardan istatistiksel olarak önemli farklılıklar göstermiştir. KüçUkelmalı havzasında ÜSLE eşitliği havzadaki mevcut arazi kullanım durumunda potansiyel toprak kaybı miktarı ortalama 4.9 t/ha/yıl olarak hesaplanmış; havzanın sürdürülebilirliği için önerilen kullanım planlaması ile 0.08 t/ha/yıl düşürülebileceği ortaya konmuştur. Güvenç havzasında ÜSLE eşitliği havzadaki mevcut arazi kullanım durumunda potansiyel toprak kaybı miktarı ortalama 15.98 t/ha/yıl olarak hesaplanmış, havzanın sürdürülebilirliği için önerilen kullanım planlaması ile 1.63 t/ha/yıl değerine düşürülebileceği ortala konmuştur. 2005, 236 sayfa ANAHTAR KELİMELER : hidroloji, toprak koruma, havza, su verimi, erozyon, sediment verimi, model, SWAT, ÜSLE, KUçüklemalı, Güvenç, toprak kayıp toleransı, CBS
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis SUSTAINABLE MANAGEMENT OF KÜÇÜKELMALIAND GÜVENÇ WATERSHEDS WITH CONSIDERING WATER AND SEDIMENT YIELDS Ertuğrul KARAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Fazlı ÖZTÜRK in this study, main aim is to invcstigate the sustainable management according to the vvater and sediment yield of Küçükelmalı and Güvenç Basins. The vvater and sediment yield of Küçükelmalı ve Güvenç Basins were determined by using SWAT (Soil Water Assessment Tool) model. While the results carried on a subbasin in KOçüklelmalı the measurcd and estimatcd watcr yiclds urc 141.85 mm and 245.76 mm; annuul measurcd and estimatcd sediment yields are 0.001 t/ha and 4.21 t/ha. According the results carried on Güvenç basin, measured and estimated vvater yields are 119.00 mm and 127.38 mm; annual measured and estimated sediment yields are 35.83 t/ha and l.28 t/ha. The vvater and sediment yield results shovved that measured and estimated by using SWAT model are considerably different results in terms of statistically. in Küçükelmalı basin, acording to the existing land use situation, vvhile the annual average potential soil loss are 4.90 t/ha by using ÜSLE equation; by the prepared new land use plan of the basin, that value will be decreased up to 0.08 t/ha for sustainable management of the basin. in Güvenç basin, according to the existing land use situation, vvhile the annual average potential soil loss are 15.98 t/ha by using ÜSLE equation; by the prepared nevv land use plan of the basin this value will be decreased up to 1.44 t/ha for sustainable management of the basin. 2005,23İ pages KEY \VORDS : hydrology, soil conservation, vvatershed, water yield, erosion, sediment yield, model, SWAT, ÜSLE, Küçükelmalı, Güvenç, soil loss tolerance, GIS ü