Farklı organik materyallerin organik domates yetiştiriciliğinde kullanılabilirliği
The usebilitiy of different organic metarials in organic tomatoes production
- Tez No: 170402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET FARKLI ORGANİK MATERYALLERİN ORGANİK DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE KULLANILABİLİRLİĞİ Fatma UYSAL Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2005, 48 Sayfa Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali ECE Jüri : Yrd.Doç. Dr. Ali ECE Jüri : Yrd.Doç. Dr. Naif GEBOLOĞLU Jüri : Doç. Dr. Kadir SALTALI ' Son yıllarda yaşanan hızlı sanayileşme ve nüfus artışı önemli çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Bu gelişmelerin sonucunda alternatif bir üretim şekli olarak organik tarım ortaya çıkmıştır. Deneme, organik tarımda kullanılabilecek materyallere ışık tutması amacıyla, üç yıldır.herhangi bir üretimin yapılmadığı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında yürütülmüştür. Denemede bitkisel materyal olarak Elif- 190 Fi domates çeşidi kullanılmıştır. Koyun gübresi, melas, Org-E-Vit, koyun gübresi + Org-E-Vit, melas + Org-E-Vit ve melas + koyun gübresi gibi organik materyaller ile kontrol, yeşil gübreli ve yeşil gübresiz parsellerde uygulanmıştır. Denemede, ilk çiçeklenme tarihi ve olgunlaşma süresi (gün) tespit edilmiştir. Ayrıca ağırlık olarak bitki başına toplam verim, sayı olarak bitki başına toplam verim, bitki başına pazarlanabilir meyve ağırlığı, pazarlanabilir toplam verim ve pazarlanabilir ortalama verim değerleri saptanmıştır. Meyve örneklerinde suda çözünebilir kuru madde miktarı, C vitamini ve pH değerleri ölçülmüştür. Sonuç olarak; yeşil gübreli parsellerde, koyun gübresi uygulamasından 90,77 t/ha ile en yüksek toplam verim elde edilmiştir. Yeşil gübresiz parsellerde ise koyun gübresi + Org-E-Vit uygulamasından 88,33 t/ha ile en yüksek toplam verim sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE USEBILITIY OF DIFFERENT ORGANİC METARİALS İN ORGANİC TOMATOES PRODUCTION 1 Fatma UYSAL Gaziosmanpaşa Universty 1 Graduate School of Natural and Aplicd Sciences Department of Horticulture Master Thesis 2005, 48 Pages Supervisor : Yrd. Doç.Dr. Ali ECE Jury : Yrd.Doç. Dr. Ali ECE Jury : Yrd.Doç. Dr. Naif GEBOLO?LU Jury : Doç. Dr. Kadir SALTALI Nowadays, enviromental problems become on important issue due to high population rale and rapid industellizalion. For that reason, an allemaillive ' agricultural system, organic forming, was occurred. This field experiment was conducted in Gaziosmanpaşa University Agricultural Focully Researche Site, which has no agricullucal activity in three years. In this study, different organic materials were used because of their potential uses in organic farming. In experiment, plant materials (Elif- 1^0 Fi tomatoes), organic materials (animal manure,molasses, Org-E-Vit,animal mature+ Org-e-Vit, molasses + Org-E-Vil,and molasses + animal manure) were used in green fertilized and green unfertilized plots. In the experiment, first flowering date and the first flower to the first harvest time (day) were determined. Also, total yield per plant (as weight) marketting fruit weight per plant, marketting total yield and marketting average yield were measured. Total soluble soild (%), ascorbic acid, and pH values were determined in fruit juice. In conclusion, the highest total yield was determined in animal manure aplication ( 90,77 t. ha“1) in green fertilized plots. In addition, in the green unfertized plots, the highest total yield was determined animal manure+ Org-E-Vit application (88,33 t.ha”1).