Preferential CO oxidation over activated carbon supported noble metal reducible oxide catalysts
Aktif karbon destekli asil metal indirgenebilir oksit katalizörleri üzerinde seçimli karbon monoksit oksidasyonu
- Tez No: 170442
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERHAN AKSOYLU, PROF.DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI ÖZET aktif karbon destekli asil metal indirgenebilir oksit katalizörleri üzerinde seçimli karbon monoksit oksidasyonu Bu çalışmada, besleme akımındaki karbondioksit ve su buharının tercihli CO oksidasyonuna etkisi çalışıldı. Deneyler, ardışık emdirme ile hazırlanmış 1% Pt-0.25% SnOx/AC ve 1% Pt-1% CeOx/AC ve birlikte emdirilme ile hazırlanmış 1% Pt-1% CeOx/AC den oluşan katalizörler üzerinde uygulanmıştır. Bu katalizörler: (i) öğütülmüş ve HCI ile yıkanmış aktif karbon (ACİ), (ii) hava ile yükseltgenmiş ACİ (AC2) and, (iii) HNO3 ile yükseltgenmiş ACİ (AC3) olmak üzere üç farklı şekilde hazırlanmış aktif karbon ile desteklenmiştir. Seçici CO oksidasyonu deneyleri iki farklı besleme akımında uygulanmıştır: (i) C02 içeren, %1 CO, %1 02, %60 H2, %15 C02 ve He bileşimindeki gaz karışımıyla ve, (ii) C02 ve H20 içeren, %1 CO, %1 02, %60 H2, %15 C02, %10 H20 ve He bileşimindeki gerçekçi gaz karışımıyla. Sadece C02 eklenmiş ve C02 ile H20 birlikte eklenmiş besleme akımındaki tercihli CO oksidayonundan elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: Karbondioksit ve su buharının değişik katalizörler üzerindeki CO oksidasyonuna etkisini konu alan çalışmalarda elde edilen sonuçların aksine karbondioksitin olumsuz etkisi çalışılan Pt- SnOx> Pt-CeOx katalizörleri üzerinde gözlemlenmediği gibi bütün katalizörler üzerinde olumlu etkisi tespit edildi. Öte yandan, ACİ ve AC2 destekli ardışık emdirme ile hazırlanmış Pt-SnOx katalizörleri hariç su buharının olumlu etkisi açık bir şekilde kendini gösterdi. Gerçekçi gaz karışımında çalışılan CO oksidasyonunda en yüksek dönüşüm (%100) ardışık emdirme ile hazırlanmış 1% Pt-0.25% SnOx/AC3, birlikte emdirme ile hazırlanmış 1% Pt-1% CeOx/AC2 ve ardışık emdirme ile hazırlanmış 1% Pt-1% CeOx/AC2 katalizörleri üzerindeki deneylerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PREFERENTIAL CO OXIDATION OVER ACTIVATED CARBON SUPPORTED NOBLE METAL REDUCIBLE OXIDE CATALYSTS Preferential low temperature CO oxidation was studied to find out the effect of CO2 and H2O in the feed stream. One set of sequentially impregnated 1% Pt-0.25% SnOx/AC, one set of coimpregnated 1% Pt-1% CeOx/AC and one set of sequentially 1% Pt-1% CeOx/AC catalysts were tested at 423 K using three different supports: (i) ground and HC1 washed AC (ACİ), (ii) air-oxidized form of ACİ (AC2) and, (iii) HNO3 oxidized form of ACİ (AC3). Selective CO oxidation experiments were conducted for two different feed compositions: (i) in the presence of CO2, with a feed composition of 1% CO, 1% O2, 60% H2, 15% C02 and balance He, and (ii) in the presence of CO2 and H20 vapor, with a feed composition of 1% CO, 1% 02,, 60% H2, 15% C02, 10% H20 and balance He. The results obtained for preferential CO oxidation (PROX) in the presence of C02 and (CO2 + H2O) can be summarized as follows: In contrast to the results reported on the effect of CO2 and H2O on CO oxidation over different catalysts, the detrimental effect of CO2 on CO oxidation was not seen on any of the AC supported Pt-SnOx and Pt-CeOx catalysts studied. The positive effect of H20 was observed for most of the above catalysts, except for ACİ and AC2 supported sequentially impregnated Pt-SnOx catalysts. Catalysts giving 100% CO conversion in the presence of C02 and H20 were sequentially impregnated 1% Pt-0.25% SnOx/AC3, coimpregnated 1% Pt-1% CeOx/AC2 and sequentially impregnated 1% Pt-1% CeOx/AC2 catalysts.