Leuco kükürtlü boya sentezi ve haslıklarının tayini
  1. Tez No: 170590
  2. Yazar: OSMAN SERİNDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, büyük miktarlarda ithal edilen kükürt siyahının leuco formunda sentezlenmesini incelemek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.Bu nedenle 2,4 dinitro klora benzen, sodyum sülfür ve diğer katkı maddeleri kullanılarak çözelti halinde kükürt siyahı sentezlenmiş ve bu boyaların ithal boyalarla karşılaştırması yapılarak boyama ve kullanma yönünden uygun olduğu saptanmıştır. Ayrıca, leuco kükürt siyahinin ülkemizdeki üretimi için alternatif yöntemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate the synthesis of sulphur black in leuco form which is imported in large amounts.- hence a contribution to the economy can be provided. For this reason 2* 4* d i n i trochlorbensene and sodium sulphide with other chemicals are used to synthesize sulphur black in solution and the synthesized dye has been compared with the imported ones. The results showed that the sulphur black prepared according to our method was suitable for dyeing purposes »Besi des* some alternative rections for the production of sulphur dyes in Turkey have been suggested.