Kaymalı yataklarda değişik yatak profilleri için basınç ve hız dağılımının hesaplanması
The solutions of slider bearing for variable bear profile pressure and velocity disribution
- Tez No: 170770
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada Newtonyen olmayan akışkanla yağlanmış bir kaymalı yatak problemi ele alınmıştır. Akışkan üçüncü derece bir akışkandır. Değişkenlerin mertebelendirilmesine göre denklemlerde yalnızca viskoz ve non-Newtonyen terimler kalmış, atalet terimleri ihmal edilmiştir. Newtonyen olmayan etkiler viskoz etkilere göre daha küçük kabul edilerek analitik ve nümerik çözümler yapılmıştır. Analitik çözümler için perturbasyon metodu kullanılmıştır. Perturbasyon açılımının en basiti olan yaya açılımı kullanılmıştır. İlk olarak hız dağılımı yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Lineer ve parabolik olmak üzere iki çeşit yatak profili kullanılmıştır. Yalnızca lineer profil için analitik çözümler yapılmıştır. Analitik çözümler boyutsuz forma elde edilmiştir. Nümerik çözümler ise her iki yatak profili için Runge-Kutta ve shooting tekniği kullanılarak bulunmuştur. Basıncın değişimi değişik Newtonyen olmayan karakter ve yatak boyutlarına göre çizilmiştir. Lineer profil için analitik ve nümerik çözümlerin uyumlu çıkmıştır. Parabolik yataktaki basıncın lineer profildeki basınçtan daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler; Non-Newtonyen akışkanlar, kayar yatak, perturbasyon metotları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Solutions of Slider Bearing for Variable Bear Profile Pressure and Velocity Distribution. In this study, a slider bearing lubricated with a non-Newtonian fluid is considered. The fluid is a third grade fluid. Under the assumptions of the order of magnitudes of the variables, it is seen that only viscous and non-Newtonian terms have significant contributions, whereas inertia terms are negligible. Choosing non- Newtonian effects to be smaller than the viscous effects, analytical and numerical solutions are constructed. Perturbation methods are employed in search of approximate solutions. The simplest perturbation expansion, namely the pedestrian expansion, is used. The velocity distribution is calculated approximately. Two special forms are used of the slider bearings, namely, inclined and parabolic slider bearings. Analytical solutions are cried out for only inclined slider bearing. The analytical solutions are expressed in dimensionless form for convenience. For the special forms, using a combination of a Runge- Kutta algorithm and shooting technique are found numerical solutions. The variation of pressure with the non-Newtonian behavior and bearing dimensions are plotted. As can be seen, analytical solutions are in very close match with numerical solutions for inclined slider bearing. It is observed that the pressure inside the bearing for parabolic slider bearing is higher than inclined slider bearing.. Key words; Non-Newtonyen fluids, slider bearing, perturbation methods 11