Molecular genetics of alzheimer's disease in the Turkish population
Alzheimer hastalığının Türk toplumunda moleküler genetiği
- Tez No: 170850
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET ALZHEIMER HASTALIĞI' NIN TÜRK TOPLUMUNDA MOLEKÜLER GENETİĞİ Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer hastalığı (AH) yaşlılarda en sık görülen demans tipidir. Çevresel etkenlerin yanı sıra, ileri yaş AH için bilinen en etkili risk faktörüdür. Olguların yüzde 90'ı 65 yaşın üzerinde ve sporadik olarak ortaya çıkar (Geç- Başlangıçlı AH, GBAH). Ancak hastalığın etiyolojisinde genetik faktörlerin etken olduğuna dair yeterince kanıt vardır. Bugüne kadar mutasyona uğradıklarında otozomal baskın seyreden, erken-başlangıçlı AH'ye (EBAH) neden olan üç gen tanımlanmıştır; APP, PSİ ve PS2. Bunun yanı sıra, asosiyasyon analizleri, yüzden fazla genin GBAH için risk faktörü oluşturduğunu göstermiştir. Ancak APOE geninin E4 aleli günümüzde kesin kabul gören yegane risk faktörüdür. Diğer genlerin AH ile bağlantısı incelenen tüm toplumlarda gösterilememiştir. Bu çalışma çerçevesinde APOE genotipi ve APOE geninin promotor bölgesinde bulunan polimorfizmler geç-başlangıçlı hastalarda ve sağlıklı popülasyonda incelenmiştir. APOE4 aleli düşük frekansına rağmen Türk toplumunda GBAH için anlamlı bir risk faktörü oluşturmaktadır. Buna karşılık -4912A/T, -427T/C ve -219G/T promotor polimorfizmlerinin incelenen popülasyonda AH ile ilişkili olmadığı tanımlanmıştır. Alfa-2 Makroglobulin genindeki întron 17 ve VallOOOIle polimorfizmlerinden kodon 1000' deki Ile/Ile genotipinin APOE4'ten bağımsız olarak hasta popülasyonda anlamlı bir şekilde yüksek olduğu görülmüştür. PSİ ve PS2 genlerinin promotor bölgelerindeki polimorfizmlerin bazılarının transkripsiyon faktörü bağlayıcı motiflerin üzerinde olması, bunların PSİ ve PS2 genlerinin regülasyonunda etkili olabileceklerini düşündürmektedir. PS2 geninin 6. intronunda tanımlanan iki yeni polimorfizm, incelenen hasta popülasyonunda sağlıklı kontrollere göre daha sık bulunmuştur. Bu çalışma çerçevesinde incelenen iki EBAH ailesinde AH'den sorumlu olan mutasyonların Tyrll5His ve Leu392Val olduğunu gösterilmiştir. Buna karşılık bir GBAH ailesinde hem hasta, hem sağlıklı kardeşlerin, APOE4 aleli için heterozigot olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MOLECULAR GENETICS OF ALZHEIMER'S DISEASE IN THE TURKISH POPULATION Alzheimer's Disease (AD), is the most common neurodegenerative disorder that leads to dementia in the elderly. Besides environmental factors, age is the most common and effective risk factor for AD development. In more than 90 per cent of cases AD develops after the age of 65 years (late-onset AD, LOAD) the majority being sporadic. But there is enough of evidence that AD has a genetic etiology. To date three genes are identified that when mutated cause autosomal dominant early-onset AD (EOAD); APP, PS1 and PS2; moreover >100 genes have been associated with LOAD, as risk factors. However, only the E4 allele of the APOE gene is accepted as the single most common genetic determinant of susceptibility to AD. The association of other genes with AD could not be shown in every population studied. In the framework of this study genotypes and promoter polymorphisms of the APOE gene were screened in LOAD patients and in healthy individuals. Despite its overall low frequency, the APOE4 allele constitutes a significant risk factor in LOAD in the Turkish population. In contrast, the -491A/T, -427T/C and -129G/T promoter polymorphisms of the APOE gene were not found to be associated with AD in the study population. Investigation of the Intron 17 and VallOOOIle polymorphisms of the Alpha-2 Macroglobulin gene revealed that the Ile/Ile genotype of codon 1000 was significantly associated with AD in the study population and was found to be independent of the APOE4 status. The novel polymorphisms in the promoter regions of the PS1 and PS2, some of which reside in the transcription factor binding domains, may have effects on the regulation of the genes. Two novel polymorphisms in the Intron 6 of the PS2 gene were shown to be over-represented in the AD population under investigation. Two EOAD families were investigated in the framework of this thesis; screening of the PS1 gene revealed Tyrl 15His and Leu392Val mutations in the EOAD families. Analysis of a LOAD family showed that the investigated sibs, both affected and unaffected, were all heterozygous for the APOE4 allele.