Extensible interactive WEB services
Genişletilebilir etkileşimli WEB servisleri
- Tez No: 170864
- Danışmanlar: DR. AYŞE BENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET GENİŞLETİLEBİLİR ETKİLEŞİMLİ WEB SERVİSLERİ Dağıtık uygulamalar ve dağıtık uygulama altyapıları gelişen bir araştırma sahası olarak özellikle Internet' in yayılması ile bir ivme kazanmıştır. Bu alandaki araştırmaların çoğu yeniden kullanılabilinir servis altyapıları oluşturmak üzerine yoğunlaşmaktadır. Son zamanlarda, bu altyapılara kullanıcılar ile etkileşim özellikleri sağlamak üzerine artan miktarda araştırmalar yapılmaktadır. Ancak hali hazırda bulunan etkileşimli servis altyapıları sunum katmanının kapsamlı uyarlamasına olanak sağlamamaktadır. Bu tezde araştırmanın amacı, etkileşimli dağıtık Web uygulamaları geliştirilmesi için, platform bağımsız, genişletilebilinir, etkileşimli Web servis altyapısının geliştirilmesidir. Araştırmamızda özellikle var olan etkileşimli servislerin, sunum ve servis katmanlarında yeniden kullanılabilirliğini sağlanmasına odaklanmaktayız. Genişletilebilirlik ve uyarlanabilirlik yeteneklerinin etkileşimli servislerin yeniden kullanılabilirliğini etkin bir şekilde arttırarak, katma değerli servis zincirlerinin geliştirilmesine olanak vereceğine inanmaktayız. Ayrıca istemci cihazlarından bağımsız bir servis çıktısı sunarak etkileşimli servislerin yeniden kullanılabilirliğini arttırmak ve etkileşimli uygulama geliştirilmesine etkinlik kazandırma konularına da odaklanmaktayız. Geliştirmiş olduğumuz kullanım örnekleri, sunulan model olan, Genişletilebilir Etkileşimli Web Servisleri (EIWS) altyapısının, kullanılan servisin sunum ve servis katmanlarında kapsamlı uyarlamasına olanak verdiğini göstermektedir. Kullanım örnekleri ayrıca EIWS altyapısının istemci cihazlardan bağımsız servis çıktıları üreterek herhangi bir istemci cihazla etkileşebildiğini göstermektedir. Bu özellikler etkileşimli servislerin gerektiğinde uyarlanarak, yeniden kullanımım sağlayan EIWS altyapısının, etkileşimli dağıtık Web uygulamalarının geliştirilmesine olanak sağlayabilecek bir altyapı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EXTENSIBLE INTERACTIVE WEB SERVICES Distributed applications and their enabling architectures have been a developing research field and gained considerable momentum after the discovery of the Internet. Many of the research in this field focus on providing reusable service architectures to create applications using existing services. Recently there is increasing work to provide user interaction capabilities to these service architectures. However current interactive service architectures do not provide extensive capabilities to modify the presentation layer. In this research our aim is to design a platform neutral, extensible, interactive Web service framework that can be consumed in distributed interactive Web applications. We primarily focus on reuse of existing interactive services in both service and presentation layers. We believe that extensibility and customization capabilities on the interactive services will increase reusability of existing services and enable the development of value added services. We also focus on providing consumer device independent service outputs to increase the reusability of interactive services and increase efficiency of creating interactive Web applications. Use case implementations which are presented as part of this research demonstrate that our proposed model, Extensible Interactive Web Services (EIWS) framework, provides for extensive modification of service and presentation layers of consumed services. Use case implementations also demonstrate that EIWS framework provides for a platform neutral interactive service framework that can deliver interactive content to any consumer device. It is shown that EIWS provides for opportunity to reuse existing interactive services while modifying them as necessary. This makes EIWS a promising service framework for the efficient development of distributed interactive Web applications.