Locating recovery facilities in the presence of uncertainty
Belirsizlik ortamında geri dönüşüm tesislerinin yer seçimi
- Tez No: 170871
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET BELİRSİZLİK ORTAMINDA GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİNİN YER SEÇİMİ Bu tezde, belirsizlik ortamında, hipotetik bir beyaz eşya üreticisi için geri dönüşüm tesislerinin yerlerinin belirlenmesi problemi incelenmektedir. Başlıca amaç problem için ortam değişikliklerinden az etkilenen bir çözüm bulmaktır. Problemin çözümü için kullanılan modeller ortalama kayıp modeli, en büyük kaybı en aza indirme modeli, basit önlem modeli ve değişikliklerden az etkilenen modeldir. Modellerin performanslarım ölçmek için örnek senaryolar yaratılmış ve senaryoların modeller tarafından bulunan maliyetlerinin optimal maliyetlerinden sapmaları, geri dönüşüm tesislerinin yerleri ve kapasiteleri, modellerin parametrelerdeki değişikliklere verdikleri tepkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT LOCATING RECOVERY FACILITIES IN THE PRESENCE OF UNCERTAINTY In this thesis, a facility location problem for the recovery facilities of a hypothetical white goods manufacturer under uncertainty is addressed. The main concern is to find a robust solution to the problem. The following models are formulated to solve the problem: the expected regret model, the minmax regret model, the simple recourse model and the robust model. A variety of problem instances are generated in order to observe the performances of the models. The deviations of the costs of the scenarios determined by the proposed models from the actual optimal costs, the locations of the facilities, the sensitivity of the models to changes in the parameters are discussed.