Fatigue lifetime of rubber engine mounts
Kauçuk motor takozlarının yorulma ömürleri
  1. Tez No: 170872
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET KAUÇUK MOTOR TAKOZLARININ YORULMA ÖMÜRLERİ Bu tezde ticari bir aracın arka motor takozları için hızlandırılmış ömür testleri önerilmiştir. Analiz zamanını kısaltmak için hızlandırılmış test prosedürleri uygulanmıştır. Aracın teknik özellikleri, motor takozlarının malzeme ve geometrik özellikleri firmanın mühendislerince sağlanmıştır. Yoldan toplanan uzama datası filtre edilip gruplandırılmıştır. Kauçuk takozları statik ve dinamik yükler ile test edebilmek için test düzeneği tasarlanmıştır. Toplanan uzama datası ile uygulanan yük arasında bağıntı kurabilmek için kalibrasyon testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar kullanılarak yoldan gelen yükler laboratuar ortamında simüle edilmiştir. Bir milyon km dört günde simüle edilmiştir ve testler sırasında takozlarda yorulma gözlenmemiştir. Bu çalışmanın sonuçları ile firma tarafından daha önce yapılan çalışmanın sonuçlarının uyuştuğuna karar verilmiştir. Bu çalışmanın avantajı test süresinin beş kat azalmasıdır. - -
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FATIGUE LIFETIME OF RUBBER ENGINE MOUNTS In this thesis, an accelerated fatigue lifetime test is proposed for rear engine mounts of a commercial vehicle. In order to shorten the analysis time, accelerated test procedures are applied. Technical specifications of the vehicle and geometric and material properties for rubber engine mounts are taken from the company's engineers. Collected road strain data are filtered and then grouped. An experimental setup is designed to test the rubber mounts under static and dynamic loading. Calibration tests are done to obtain a relation between collected strain data and applied load. Obtained results are used to simulate on-road loading in laboratory conditions. One million km was simulated in four days time and no failure was observed during the tests. It is determined that results of this study match with the results of proving ground tests and previous work done by the company. The advantage of this study is a five time shortened testing time.