The analysis of 2003 saros earthquake sequence, north eastern aegean region a calibration study of surface wave magnitude (Ms)
  1. Tez No: 170873
  2. Yazar: AHU MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRULLAH KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışma birbirinden bağımsız iki bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde 6 Haziran 2003 tarihinde Saros Körfezi'nde meydana gelen Mw=5.8 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntı dağılımının yerlerinin yeniden belirlenmesine çalışılmıştır. Deprem aktivitesi körfez doğrultusunda 8 km ile 20 km derinliktedir. Ana sarsıntı 17.5 km derinde ve Kuzey Anadolu Fay Hattı doğrultusunda meydana gelmiştir. Ana sarsıntının ve ardından meydana gelen en büyük artçı sarsıntıların mekanizma çözümü normal birleşeni olan baskın sağ yanal atımlı karakterlidir. Fay düzleminin bu karakteristiği Saros körfezindeki depresyon ve Kuzey Anadolu Fay Hattı uzanım doğrultusu ile uyumluluk gösterir. ikinci bölümde, Prague, Herak ve Herak ve Modified Prague olarak adlandırılan üç farklı yüzey dalgası büyüklüğü (Ms) formülü, 1997 ve 2004 yılları arasında Türkiye ve çevresinde meydana gelen yerel ve bölgesel uzaklıktaki depremlerin Ms değerlerinin hesaplanması amacıyla kullanılmıştır. Farklı düzeltme değerlerindeki bu üç Ms formülü birbirleriyle karşılaştırılarak Prague formülü ve Modified Prague formülünün uzaklık bağımlılığı gösterirken, Herak ve Herak formülü zaman bağımlı değildir. Diğer yandan, Moment Magnitüdü (Mw) açısından yapılan değerlendirmelerde Herak ve Herak formülü diğer iki formüle göre daha iyi korelasyon gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes works on two different topics. In the first part, we analyzed the aftershock activity following Mw=5.8, 6th July 2003 Saros earthquake. The activity took place along the axis of the Saros gulf between the depths of 8 km and 20 km. The mainshock occurred at a depth of 17.5 km on the continuation of the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) in the Gulf of Saros. Focal mechanism of the mainshock and largest aftershocks are almost pure right lateral strike slip with minor normal faulting. Strikes of the fault mechanism solutions are aligned with the axis of Saros depression. In the second part of this study, three different surface wave magnitude (Ms) formulae, Prague, Herak and Herak and Modified Prague formulae were used to determine Ms for earthquakes in and around Turkey between the years 1997 and 2004, recorded at local and regional distances. The results of three Ms formulae with different correction factors were compared. It was concluded that Prague formula and Modified Prague formula produce significantly distance dependent estimates while Herak and Herak formula has no significant distance dependency and more robust Ms values. It was also observed that Herak and Herak formula has better correlation with Moment magnitude than the other two formulae. IV