2, 2-(3'-amino-1'-propanoksi)-4, 4, 6, 6-tetraklorosiklotrifosfazen ile trietilenglikolün reaksiyonu
The reaction of 2, 2-(3'-amino-1'-propanoksi)-4, 4, 6, 6-tetrachlorocyclotriphosphazen with triethyleneglycol
- Tez No: 171037
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce hekzaklorosiklotrifosfazatrien ile 3-ammo-l-propanolün (1:3) tetrahidrofuranda, oda sıcaklığında yirmi saatte gerçekleştirilen reaksiyonundan, N3P3Cl4(OCH2CH2CH2NH) (3) bileşiği elde edildi. Bileşik (3) ile trietilenglikolün tetrahidrofuranda NaH varlığında, iki saat oda sıcaklığında etkileştirilmesiyle N3P3Cl3(OCH2CH2CH2N)N3P3CI3(OCH2CH2CH2N) (5), spiro-N3P3Cl2(OCH2CH2CH2NH)(OCH2CH2)30 (6) ve ansa- N3P3Cl2(OCH2CH2CH2NH)(OCH2CH2)30 (7) bileşikleri elde edildi. Bileşik (7) ile pirolidinin (1:6) tetrahidrofuranda, oda sıcaklığında bir günde gerçekleştirilen reaksiyonundan N3P3(OCH2CH2CH2NH)(OCH2CH2CH2)30[N(CH2)4] (9) bileşiği elde edildi. Bileşik (3) ile trietilenglikolün NaH varlığında tetrahidrofuranda iki saatlik reaksiyonundan oluşan bileşik (5), bileşik (3) ile NaH'ün tetrahidrofuranda oda sıcaklığında bir gün süreyle etkileştirilmesiyle de elde edildi. Bu tez çalışmasında sentezlenen bileşiklerin yapılan; elementel analiz, FT-IR, kütle, 31P ve 'H NMR ve DSC ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı. Ayrıca (3), (5) ve (7) no'lu bileşiklerin yapılan X-ışını kırınım ölçümlerinden elde edilen verilerle de belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study firstly the reaction of hexachlorocyclotriphosphazatriene (trimer) with 3-amino-l-propanol were made in tetrahydrofurane at room temperature for 20 hours. Reaction mixture was purified and compound (3) was isolated. Compound (3) was reacted with triethyleneglycol in THF in presence NaH at room temperature for 2 hours and compounds (5), (6) and (7) were isolated. The reaction of compound (7) with pyrolidine was made in THF at room temperature for 24 hours. Reaction mixture was purified and compound (9) was isolated. By experiment, compound (3) was also reacted with NaH in THF for 24 hours at room temperature and compound (5) was isolated in this way. These products which were synthesised were investigated structurally via elementel analysis, FT-IR, mass, 31P and ]H NMR and DSC so the results were given. The structures of compounds (3), (5), (7) were investigated with X-ray diffraction measurement.