Haddeleme ve haddelemecilik yeni haddeleme makinesi tasarımı
The rolling, new design of rolling mill machine
  1. Tez No: 171053
  2. Yazar: SÜREYYA BERK ERÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Demir ve çelik dünyada en çok ve yaygın olarak kullanılan bir malzeme olduğundan ülkelerin kalkınmalarında önemli rol oynamaktadır. Bugün demir-çelik sektörünün en önemli kısmı olan haddelemecilikte kullanılan haddeleme makinaları ve ekipmanları konusunda İtalya en başta yer alan ülkedir. İtalya'nın bu konuda en başta gelen ülke olma sebeplerini gelişen teknolojiye ayak uydurup değişimleri yakından izleyebilmeleri, yeterli bilgi düzeyine sahip kalifiye elemana sahip olmaları ve ar-ge çalışmalarına çok fazla ödenek ayırmaları olarak sıralayabiliriz. Bu çalışmada haddeleme ve haddelemeciliğin temel prensipleri incelenip İtalya'nın önde gelen iki firmasının iyi tarafları alınarak daha farklı yenilikler de eklenip yeni bir haddeleme makinası tasarlanmıştır. Haddeleme makinasının redüktör kutusu, kaset grubu, konteynır gibi önemli kısımlarına değinilmiş, yapılan değişiklikler ve eklemeler gerek anlatılarak, gerekse resimlendirilerek ortaya sunulmuştur. Yeni dizaynın önceki tasarımlardan farkı üzerinde durulmuş ve önceki tasarımların dezavantajlarım gösterip yeni tasarımda karşılaşılacak avantajlar belirtilmiştir. Yeni haddeleme makinası tasarımı işçilik, malzeme ve dizayn açısından değerlendirilip, ihtiyaç ve talepleri karşımla durumu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of Iron and Steel have used the most and common material on.the world, it have played a part in development of country. First of all Italy was taken part about rolling machines and equipments that is the most important part of the Iron-Steel sector today. Italy have been most important place because of following various improvement, having qualified employee and appropriating funds for Research-Developments investigation. In this study, rolling machine was designed by studying rolling and fundamentals principles of rolling as well as taking advantage of proporties of most important Italian rolling machines producer. It was mentioned from important parts such as reductor box, cassette groups, and container of rolling machine. Changes and additions was presented by both explaining and drawing. It was explained the differences between the former design and the new design, and mentioned the advantagies faced in new design by showing the disadvantagies of former design. The design of new rolling machine was evaluated in terms of employee, material and design and, investigated the state of providing of the needs and demands.