Yeni tetra poliokso sülfonil sübstitüe metal ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis abd characterization of new tetra polyokso sulphonyl substitue metal phthalocyanines
- Tez No: 171054
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ATİLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
IV ÖZET Koordinasyon bileşiklerinden olan ftalosiyaninler ve metal kompleksleri, günümüz teknolojik ürünleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Ftalosiyaninlerin fotovoltaik pil, optik disk, sıvı kristal, katalizör, kimyasal sensor, nanoteknoloji ve fotodinamik terapide kullanımı, bu maddelere olan ilgiyi daha da arttırmıştır. Periferal pozisyonlara uzun zincirli veya hacimli ligandlar sübstitüe edilerek sentezlenen ftalosiyaninler sıvı kristal özellik göstermektedirler. Sıvı kristal maddeler endüstriyel olarak farklı bir çok alanda kullanılmasına rağmen en yaygın kullanım alanım sıvı kristal ekranlarda bulmaktadır. Son yıllarda, oda sıcaklığında sıvı kristal ftalosiyanin arama çalışmaları oldukça gündemdedir. Bu amaçla yapılan bir çok çalışmada ftalosiyaninler çeşitli ligandlarla sübstitüe edilerek oda sıcaklığında sıvı kristal ftalosiyaninler sentezlenmek istenmiş. Bu çalışmada 4,5-dibromo-o-ksilen, 4,5-dimetil ftalonitril, 4-bromometil-5- metil ftalonitril, l-bromo-4,7,10-trioksoundekan, l-merkapto-4,7,10-trioksoundekan, 4(4,7, 10-trioksoundekan-l-sülfonilmetil)-5-metil ftalonitril bileşikleri sentezlendi. Bu bileşiklerden yola çıkılarak DBU ve NiCl2 varlığında NiPc-t-C8Hi703S, DBU ve DMAE varlığında H2Pc-t-C8Hı703S sentezlendi. Bu bileşiklerin yapılan kütle spektrometresi, UV-Vis ve FT-IR spektrofotometresi, kütle, *H ve 13C NMR ölçümlerinden elde edilen bilgilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
v SUMMARY Recently phthaiocyanines, coordination compounds, and their metal complexes are very important for technology. An interest in science field to applications of phthaiocyanines like liquid crystals, chemical sensors, photodynamic therapy, nanotechnology is increasing. The phthaiocyanines with substitued long alkyl chain or bulky ligands show liquid crystal property. In spite of liquid crystals well-known use field in industry, the most important is liquid crystal displays. There is only one disadvantage that these materials need big energy. In this way searching liquid crystals in room temperature forms today's agenda recently. In most of research have been done for this aim, the phthaiocyanines with substitueted different ligands at peripheral positions and aimed in this way obtaining liquid crystal phthaiocyanines in room temperature. In this work, mercapto polyoxa ligand substitued 4-bromomethyl-5-methyl phthalonitrile's bromine group. And then we used dinitrile for obtaining new Ni(II) phthalocyanine complexe. And we aimed to research this phthalocyanine's property of liquid crystal after now. In connection with synthesis liquid crystal phthalocyanine in room temperature we used - S(CH2CH20)sCH3 as ligand. And in this work 4,5-dibromo-o-xylene, 4,5-dimethyl phthalonitrile, 4- bromomethyl-5-methyl phthalonitrile, l-bromo-4,7,10-trioxaundecane, 1-mercapto- 4,7, 1 0-trioxaundecane, 4(4,7, 1 0-trioxaundecane- 1 -sulfonylmethyl)5-methyl phthalonitrile and in existance of DBU and NİCİ2 new Ni(II) phthalocyanine is obtained. We used for structure determination UV-Vis, FT-IR, 'H- NMR and 13C- NMRdata.