Örgü keçelerin aşınma davranışının modellenmesi
Modelling of cloth seals' wear attitude
  1. Tez No: 171076
  2. Yazar: RESUL ONGUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERCAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Türbo makinalarda sızdırmazlık sorunları verimi direk etkileyen önemli bir konudur. Yüksek sıcaklıkta hem esnekliğin korunması, hem de uzun aşınma ömrü sağlanması çözülmesi zor bir problemdir. Son yıllarda esnek metal örgü keçelerin kullanımına başlanmasıyla; yüksek sıcaklık sızdırmazlık uygulamalarında servis ömrünün arttırılması ve termal kaçıklıkların tolere edilmesi mümkün olmuştur. Bu tip keçelerin değişik işletme koşullan altında keçe aşınma ömrünün değerlendirilmesi ile ilgili analitik çözümlerin yetersizliği, kesin çalışma Ömrünün belirlenmesi için kapsamlı laboratuar ve saha testleri gerektirmektedir. Ağ örgülü yapıların aşınma davranışını karakterize eden bir model, metal örgü keçelerin aşınma ömürlerini tespit etmekte yararlı olmakla beraber, halat örgülü keçeler gibi diğer örgülü yapıların aşınma ömürlerinin tespitinde de kullanılabilir. Bu eksikliğin giderilmesi amacıyla, bir girişim olarak basit bir aşınma modeli geliştirilmiştir. Model, Archard'ın aşınma denklemi baz alınarak, standart aşınma testlerinden elde edilen aşınma katsayısı bilgileri ve örgü geometrisi birleştirilerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sealing problems in turbomachinery is an important issue that has a direct effect on efficiency. Maintaining flexibility without sacrificing extended service life in high-temperature, high-pressure sealing applications poses real challenges to turbomachinery seal designers. The introduction of flexible metal cloth seals provided a means to tolerate thermal misalignments while they demonstrated the promise to extend the service life for high temperature sealing applications. Due to the recent development of such seals, lack of analytical solutions to estimate seal ^wear life under various operating conditions require extensive laboratory and field testing before service life can be estimated. An analytical model characterizing wear behavior of meshed structures would be useful to estimate wear life of metal cloth seals as well as wear of other meshed structures such as braided rope seals. In an attempt to fill this need a simple wear model for metal mesh has been developed. The model is based on Archard's wear equation incorporating mesh geometry and wear coefficient data, which is obtained through standard coupon wear tests.