Sultanbeyli'de mülkiyet sorunları ve imar uygulamaları problemlerinin araştırılması ve çözüm önerileri
Research and solution idea for qwnership and reconstructions application problems in Sultanbeyli
- Tez No: 171077
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHADIR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Sultanbeyli her zaman Türkiye gündemine kalmayı başarmıştır.Maalesef yapılan hatalar dolayısı ile hep olumsuzluklar yönleri dile gelmiştir. Orman yasası gündeme her gelişinde ilk Sultanbeyli konuşulmuş orman yasası sadece Sultanbeyli için çıkartılacakmış gibi algılanmıştır. Sosyal araştırmalar bakımından da sürekli ilk sırayı Sultanbeyli'nin aldığı da bilinmekte olup Akademik araştırmacıların başlıca araştırma konusu olma özelliğini de uzun yıllar muhafaza etmiş, etmeye de devam etmektedir. Son 5 yıl içerisinde Sultanbeyli Belediyesi Harita Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalarda, imar faaliyetlerinin tamamında yer alınmış, mülkiyet ve imara ilişkin problemler çözüm için masaya yatırılmıştır. Sadece belediye arşivi ile sınırlı kalmayıp Sultanbeyli Tapu Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, Orman İşletme Şefliği ve ilgili diğer kurumlarda da Sultanbeyli ile ilgili her türlü bilgi ve belgeye ulaşılmıştır. Bu çalışmada aşağıdaki konulara değinilmiştir. Sultanbeyli'nin Cumhuriyetin kurulması ile birlikte mülkiyet durumunda yaşanılan değişimler, günümüze etkileri, orman yasası ile gelen değişiklikler ve bunların Sultanbeyli'ne etkileri, İSKİ'nin yaklaşımı ve çözüm olabilecek önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sultanbeyli, which is in the city of Istanbul, has always taken place on the Turkey's agenda. However, the town remembered with its bad sides due to unfortunately mistakes about governing. Everytime forest law becomes a first issue, Sultanbeyli has been in the focus of discussions. It has been assumed as if this Law of Forest would be registered for this region only. Sultanbeyli has preserved its major place among the social researches, and this will likely continues as it is now. For understanding of the study, the supervisor of the project has been in Surveying Management of Sultanbeyli Municipality with all job about Cadastral Survey and problems about possession and owner problems of building. The researchs are not maintain with only archives, it has also taken a place with other departments information. Following points have been mentioned below are issued in this study. After establishment of Turkish Republic, the changes of possession phases in Sultanbeyli, the changes in Forestal Law and these effects of Sultanbeyli and approach of Istanbul Water Utility are taken place in this study.