Optik okuyuculu otomatik DNA boyu yorumcusu ön tasarımı çalışmaları
The design studying for an automated DNA molecular weight evaluator with an optical reader
- Tez No: 171078
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, jel elektroforezi ile birbirinden ayrılan moleküllerin optik bir okuyucu aracılığı ile doğrudan izlenebileceği bir aygıtın geliştirilmesiydi. Bu hedefle, floresans uyancı ışık kaynağı olarak parlak mavi LED' lerle görünür hale getirilmiş jel elektroforezi ile ayrılmış molekülleri kendiliğinden saptayabilen basit bir cihazın tasarımı gerçekleştirildi. Piyasadan çok rahatlıkla ve ucuza elde edilebilecek ışık yayan diyol (LED), ışıl-direnç (LDR) ve özel olarak geliştirilmiş sinyal çevirici ve yine özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar programı ile çalışır bir sistem kuruldu. Cihazın çalışabilirliği, 100bp DNA Ladder (Promega) ve 9X174 HindIII (Promega) molekül ağırlık standartlarının optik okuyucularla, dışarıdan bir müdahale yapılmaksızın algılanması ve bu verilerin bir bilgisayar ekranında çizge halinde görüntülenmesi ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to develop an instrument that enables to follow directly the molocules separated by gel electrophoresis, by using an optical reader. To reach this aim, using a blue LED as a fluorescence activating light source, we have designed a simple device that enables to visualize the molecules separated by electrophoresis,. A system was set up by integrating an inexpensive light emitting diode (LED) and a light dependent resistor (LDR) that can be purcased easily from the market, a custom design analog digital converter an a software developed specially fort his purpose. The instrument was shown to be functional by running molecular weight standards, 100bp DNA Ladder (Promega) and GX174 HindIII (Promega), automatically reading the separated molecular bands by the optical sensor and producing graphic sketch of the obtained data on the computer screen.