Doğrusal olmayan optikte Z-tarama deney düzeneğinin bilgisayar destekli otomatik kontrol sistemine dönüştürülmesi
Z scan experimental set up transformmed automatic control system with computer support in nonlinear optics
- Tez No: 171085
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
OZET Günümüzde otomasyon teknolojisinin çok hızlı bir gelişme içinde olduğu. görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de hiç şüphesiz mikroişlemci ve mikro denetleyicilerde ulaşılan çok hızlı gelişmelerdir. Çünkü otomasyon sistemlerinin en önemli kısmını, bu sistemlere büyük esneklik veren programlanabilen cihazlar oluşturmaktadır ve bu cihazların temeli de mikroişlemciler ya da mikrodenetleyicilerdir. Oluşturduğumuz deney düzeneği Elektronik Devre ve Kontrolü, Step-Motor Kontrolü, Opto-Mekanik Aksam ve Bilgisayar Programlarından oluşmaktadır, yaptığım incelemelerde bu tür bir deney düzeneğinin optik alanında malzemelerin karakterizasyonunda kullanılması ülkemizde yapılan akademik çalışmalarda (Tez, Yayın vs.) ilk defa gerçekleştirilmektedir. Çalışmada incelenecek malzemeler (0.004 mm.) pozisyon değişikliği ile analiz edilmiş, çalışmada geçirgenlikler OPHIR marka optik güçmetre cihazı kullanılarak ölçüldü. Güçmetre ve mekanik sistemi kontrol edebilmek için Bilgisayar programı yazıldı. Bu deney düzeneği sayesinde malzemelerin optik karakterizasyonu kısa sürede sağlıklı veri alınarak verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Tasarlanan sistem özgün bir dizayna sahip olup, üst düzeydeki uygulamaları; endüstride özellikle de CNC tezgahlarında kullanılmaktadır. Önümüzdeki dönemlerde bu çalışmanın geliştirilmesi ve ölçümlerdeki hassasiyetin arttırılarak analizlerin daha üst düzeye getirilmesi mümkün görülmektedir. Vj.,'
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Automation Technology in a rapid proggress nowadays. One of the most important reason is to have been reached the rapid progress in microprocessor and microcontrollers. Since, the most important parts of the automation systems are the equipments, give programmable and flexibility to the systems, and the base of these equipments are either microprocessor or microcontrollers. Experimental system formed by us consists of electronic device and controller of it, step-motor control, opto-mechanic equipments and a Computer Programme. At the end of the search, it has been shown that, this is the first realized academic research (thesises, publications,...), and experimental system using materials in optic area in Turkey. The materials, going to the used in experiment, analyised in (0.004 mm.) resulution. The transmittance measured with OPHIR power meter. A programme is written for computer controlling the power meter and mechanic system, with the helping of this experiment system, optic characterization of materials are realized in a short time with the realible datas. Mechanic and electronic system have its own structure and its progressed applications are used in CNC in industry. In coming future, it is possible that this work could be progressed and getting up the sensitive of measurements, analyzing could be developed to the highest point. ?» Â&