Tersiyerbütilamino türevi siklotrifosfazenler ile polifonksiyonlu bileşiklerin reaksiyonları
The reactions of tert-butylamino derivative cyclotriphosphazenes with polyfonctional compounds
  1. Tez No: 171096
  2. Yazar: İLKER ÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFE İBİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Hekzaklorosiklotrifosfazatrien (trimer), ter-bütilamin ile DCM'da. altı gün geri soğutucu altında ısıtılarak gerçekleştirilen reaksiyonundan, ter-bütilamino türevi (I) ve (II) bileşikleri elde edildi. (II) bileşiği ile 2,2-dimetil-l,3-propandiol; piridin varlığında, THF'de 7 gün geri soğutucu altında ısıtıldı. İnce tabaka ve kolon kromatografisi teknikleri ile ayırma ve uygun saflaştırma işlemlerinin uygulanması sonucu mono-spiro (III) ve di- spiro (IV) ürünleri elde edildi. (II) bileşiği ile 1,3-propandiolün reaksiyonu DCM'da ve piridin varlığında, 24 saat oda sıcaklığında karıştırılmasıyla gerçekleştirildi. Bu reaksiyondan ürün (V) elde edildi. (I) bileşiği ile spermidinin reaksiyonu, kloroform' da 5 gün oda sıcaklığında karıştırılmasıyla gerçekleştirildi. Ayırma ve uygun saflaştırma işlemleri ile ürün (VI) elde edildi. (II) bileşiği ile spermidinin reaksiyonu kloroform'da 12 gün oda sıcaklığında karıştırılmasıyla gerçekleştirildi. Ayırma ve uygun saflaştırma işlemleri ile ürün (VII) elde edildi. Bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin yapıları; FT-IR, elementel analiz, DSC, kütle spektrometresi, P, H NMR spektrumları ve X ışınları kırınımı ölçümlerinden elde edilen verilerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hexachlorocylclotriphosphazatriene (trimer) was reacted with ter-butylamine in DCM under reflux for six days and ter-butylamino derivates (I) and (II) isolated. Compound (II) was reacted with 2,2-dimethly- 1,3 -propanediol in the presence of pyridine in THF under relux for seven days. The reaction mixture was seperated and purified by using thin layer and column chromotography technique to obtain mono-spiro (III) and di-spiro (IV). Compound (II) was reacted with 1,3- propanediol in the presence of pyridine and DCM at room temperature for 24 hours. The reaction mixture was seperated and purified to obtain compound (V). The reaction of compound (I) with spermidine was carried out in chloroform at room temperature for 4 days. The reaction mixture was seperated and purified to obtain compound (VI). The reaction of compound (II) with spermidine was carried out in chloroform at room temperature for 12 days. The reaction mixture was seperated and purified to obtain compound (VII). The structure of all synthesized compounds were determined by FT-IR, DSC, mass spectroscopy, 3IP, 'IT NMR spectroscopy, elemental analysis and X-ray diffraction measurement.