Bazı fosfazen bileşiklerinin pentaetilenglikol ile reaksiyonlarının incelenmesi
The reactions of some kids of hexachlorocyclotriphosphazatriene compounds with pentaethylene glycol
- Tez No: 171095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; hekzaklorosiklotrifosfazatrien, AICI3 varlığında benzen'de 3 gün geri soğutucu altında kaynatılarak 2,2-difenil-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien(l) bileşiği, THF içrisinde 3-aminopropanol ile oda sıcaklığında bir gün boyunca reaksiyona sokularak 2,2-(3' -am ino-l-propanoksi)-4,4,6,6- tetraklorosiklotrifosfazatrien(4) bileşiği elde edildi. (1) ve (4) bileşiklerinin pentaetilenglikol ile reaksiyonları incelendi ve oluşan ürünlerin yapıları aydınlatıldı. 2,2-difenil-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfazatrien ile pentaetilenglikolün 1 -1.2 oranında NaH varlığında THF'de etkileştirilmesi ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucunda 2,2-difenil-4,6-dikloro-4,6-[oksipenta(etilenoksi)]siklotrifosfazatrien (2) ve 2,2-difenil-4,4-dikloro-6,6-[oksipenta(etilenoksi)]siklotrifosfazatrien (3) bileşikleri izole edildi. 2,2-(3'-amino-l-propanoksi)-4,4,6,6-hekzaklorosiklotrifosfazatrien (4) ile pentaetilenglikolün 1-1.2 oranlarında NaH varlığında THF'de etkileştirilmesi ile gerçekleştirilen reaksiyon sonucunda 2,2-(3' -amino- l-propanoksi)-4,6- [oksipenta(etilenoksi)]-4,6-diklorosiklotrifosfazatrien (5) ve 2,2-(3'-amino-l- propanoksi)-4,4,6,6-tetraklorosiklotrifosfzatrien (6) bileşikleri izole edildi. Bu çalışmada sentezlenen bileşiklerin yapılan kütle spektrometresi, elementel analiz, ]H, 31P NMR ölçümleri yöntemiyle yapılan incelemelerden elde edilen verilerle aydınlatıldı. Ayrıca (5) nolu ürünün yapısı X-ışınları kırınımı yöntemiyle de aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; hexachlorocyclotriphosphazatriene(trimer) was refluxed in benzene in the presence of AICI3 for 3 days and obtained 2,2-diphenyl-4,4,6,6- tetrachlorocyclotriphosphazatriene(l). Hexachlorocyclotriphosphazatriene was reacted with 3-aminopropanol in tetrahydrofurane at room temparature for 24 hours and obtained 2,2-(3 ' -amino- J -propanoxy)-4,4,6,6-tetrachlorocyclotriphosphazatriene(4). The reactions of (1) and (4) with pentaethylene glycol were investigated and obtained products were elucidated structrely. 2,2-diphenyl-4,6-(oxypentaethyleneoxy)-4,6-dichlorocyclotriphosphazatriene(2) and 2,2-diphenyl-4,4-(oxypentaethyleneoxy)-6,6-dichlorocyclotriphosphazatriene(3) were prepared from the reaction of 2,2-diphenyl-4,4,6,6- tetrachlorocyclotriphosphazatriene(l) with pentaethylene glycol in THF in presence NaH at room temperature for 4 hours. 2,2-(3-aminopropanoxy)-4,6-(oxypentaethyleneoxy)-4,6- dichlorocyclotriphosphazatriene (5) and 2,2-(3-aminopropanoxy)-4,4- (oxypentaethyleneoxy)-6,6-dichlorocyclotriphosphazatriene (6) were prepared from the reaction of 2,2-(3-aminopropanoxy)-4,4,6,6-tetrachlorocyclotriphosphazatriene(4) with pentaethylene glycol in THF in presence NaH at room temperature for 4 hours. The structures of all compounds were determined by the elemental analysis, mass spectroscopy, *H, 31P NMR spectroscopy. 2,2-(3-aminopropanoxy)-4,6- (oxypentaethyleneoxy)-4,6-dichIorocyclotriphosphazatriene (5) was also characterized by X-ray diffractometer.