Önemli Türk ihraç ürünleri üzerinde ozonun dekontaminasyon yöntemi olarak etkisi
Effect of ozone on major Turkish export commodities as a decontamination method
- Tez No: 171100
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, Önemli Türk ihraç ürünlerinden olan Antep fıstığı, kırmızı pul biber ve kuru incirdeki mikroorganizmalar ve aflatoksinler üzerinde ozonun dekontaminasyon yöntemi olarak etkisi incelendi. Ürünler belirli konsantrasyonlardaki bakterilerle (E. coli ve B. cereus), sporlarla (B. cereus ve A. flavus) ve aflatoksinlerle (AFBı, AFB2, AFGı ve AFG2) aşılandı ve gaz ozonla bir kabin içerisinde 20°C sıcaklıkta %70 bağıl nemde ozonlandı. Farklı ozonlama uygulamaları ile mikroorganizma sayısında ve aflatoksin miktarında önemli azalmalar sağlandı. Ürünlerdeki E. coli ve B. cereus inaktivasyonları için 0.1, 0.5 ve 1.0 ppm ozon konsantrasyonlarında 360 dakika; B. cereus ve A. flavus sporları ve aflatoksinlerin azaltılması için ise 1.0, 5.0, 7.0 ve 9.0 ppm ozon konsantrasyonlarında 140, 360 ve 420 dakika ozonlama uygulamaları gerçekleştirildi. Antep fıstıklarında E. coli ve B. cereus bakterilerinin inaktivasyonları için en etkin sonuç, 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika ozonlama sonrası elde edildi. 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika sonunda kabuklu Antep fıstıklarındaki E. coli sayısında yaklaşık 3.5 logaritmalık, tane iç ve öğütülmüş Antep fıstıklarındaki E. coli sayısında ise 3 logaritmalık azalmalar sağlandı. Aynı ozonlama uygulaması ile B. cereus sayısında kabuklu ve tane iç Antep fıstıklarında yaklaşık 3 logaritmalık, öğütülmüş Antep fıstıklarında ise 2 logaritmalık azalmalar görüldü. 9.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika sonunda kabuklu ve tane iç Antep fıstıklarındaki B. cereus sporlarının sayısında 2.5 logaritmalık, öğütülmüş Antep fıstığındaki B. cereus sporlarının sayısında ise 1 logaritmalık azalmalar tespit edildi. 9.0 ppm ozon konsantrasyonunda 420 dakikalık uygulama süresi sonunda Antep fıstıklarındaki A. flavus sporlarının sayısı 2 logaritma azaldı. 9.0 ppm ozon konsantrasyonunda 420 dakikalık uygulama ile Antep fıstıklarındaki AFBı miktarında %23 ve toplam aflatoksin miktarında ise %24 oranında azalmalar sağlandı. Ozonlama uygulamaları sonunda ve raf ömrü süresince Antep fıstıklarının FFA, peroksit ve renk değerlerinde önemli değişiklikler görülmesine rağmen, ürünlerin pH, nem değerleri, toplam yağ miktarı ve yağ asidi kompozisyonlarında değişiklik gözlenmedi.Kırmızı pul biberlerde E. coli ve B. cereııs bakterilerinin inaktivasyonları için en etkin sonuç, 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika ozonlama sonrası elde edildi. 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika ozonlama sonunda E. coli sayısında 2 logaritmahk, B. cer em sayısında ise yaklaşık 1.5 logaritmalık azalmalar tespit edildi. B. cereus ve A. flavus sporlarının sayısında yaklaşık 1.5 logaritmalık azalmalar 5.0 ppm seviyesinin üzerindeki ozon konsantrasyonlarında saptandı. Ozonlama uygulamaları ile kırmızı pul biberlerin aflatoksin miktarlarında azalma sağlanamadı. Ozonlama uygulamaları sonunda ve raf ömrü süresince kırmızı pul biberlerin peroksit ve renk değerlerinde önemli değişiklikler görülmesine rağmen, ürünlerin pH, nem değerleri, toplam yağ miktarı ve yağ asidi kompozisyonlarında değişiklik gözlenmedi. Kuru incirlerde E. coli ve B. cereus bakterilerinin inaktivasyonları için en etkin sonuç, 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika ozonlama sonrası elde edildi. 1.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika ozonlama sonunda E. coli ve B. cereus bakterilerinin sayılarında yaklaşık 3.5 logaritmalık azalmalar tespit edildi. 9.0 ppm ozon konsantrasyonunda 360 dakika sonunda B. cereus sporları 2 logaritma azaldı. Aynı konsantrasyonda 420 dakikalık ozonlama uygulaması sonunda ise A. flavus sporlarının sayısında yaklaşık 2 logaritmalık azalma saptandı. 9.0 ppm ozon konsantrasyonunda 420 dakikalık uygulama ile kuru inciri erdeki AFBı miktarında %22 ve toplam aflatoksin miktarında ise %26 oranında azalmalar sağlandı. Ozonlama uygulamaları sonunda ve raf ömrü süresince kuru incirlerin renk değerlerinde önemli değişiklikler görülmesine rağmen, ürünlerin pH ve nem değerlerinde değişiklik gözlenmedi. Öğütülmüş ürünlerin oksidasyona öğütülmemiş ürünlerden daha duyarlı oldukları tespit edildi. Sadece öğütülmüş Antep fıstığı ve kırmızı pul biberin duyusal özelliklerinde ozonlama süresi sonunda ve raf ömrü süresince değişiklikler saptandı. Yapılan bu çalışmada elde edilen sonuçlar, ozonlamanın gıda sanayinde Antep fıstığı, kırmızı pul biber ve kuru incirin dekontaminasyonu için etkin ve ümit verici alternatif bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the effect of ozonation as the decontamination method on microorganisms and aflatoxins in Antep pistachios, red peppers and dried figs, which are the important Turkish export commodities, was investigated. The products were inoculated with known concentrations of bacteria (E. coli and B. cereus), spores (B. cereus and A. flavus), and aflatoxins (AFBı, AFB2, AFGi and AFG2), and they were exposed to gaseous ozone in a chamber at 20°C and 70% relative humidity. Significant reductions in the number of microorganisms and aflatoxins were achieved with different ozone treatments. Ozone concentrations of 0.1, 0.5 and 1.0 ppm for 360 min were used to inactivate E. coli and B. cereus, and 1.0, 5.0, 7.0 and 9.0 ppm ozone concentrations for 140, 360 and 420 min were used to reduce B. cereus and A. flavus spores and aflatoxins. In Antep pistachios, the most effective results for inactivations of E. coli and B. cereus were obtained at 1.0 ppm ozone concentration for 360 min. E. coli counts were decreased about 3.5 log numbers in shelled pistachios and 3 log numbers in kernels and ground pistachios after they were treated with 1.0 ppm ozone concentration for 360 min. B. cereus counts were decreased about 3 log numbers in shelled pistachios and pistachio kernels while B. cereus counts were decreased by 2 log numbers in ground pistachios after the same ozonation treatment. B. cereus spore counts were reduced by 2.5 log numbers in shelled pistachios and pistachio kernels, and 1 log number in ground pistachios after they were treated with 9.0 ppm ozone concentration for 360 min. Ozone treatment of pistachios with 9.0 ppm ozone concentration for 420 min reduced the number of A. flavus spores in pistachios by 2 log numbers. AFBı and total aflatoxins were degraded about 23% and 24%, respectively, after the Antep pistachios were subjected to 9.0 ppm ozone concentration for 420 min. Significant changes in FFA, peroxide and color values of Antep pistachios were observed after the ozonation treatments and during the storage period, while no change in pH, moisture, total crude oil and fatty acid compositions of the products was determined.vu In red peppers, the most effective results for inactivations of E. coli and B. cereus were obtained at 1.0 ppm ozone concentration for 360 min. E. coli counts were decreased about 2 log numbers while B. cereus counts were decreased about 1.5, log numbers at 1.0 ppm ozone concentration for 360 min. B. cereus and A. flavus. '' spores were inactivated about 1.5 log numbers at ozone concentrations above 5.0 ppm. Aflatoxin reduction in red peppers was not achieved by the ozonation treatments. Significant changes in peroxide and color values of red peppers were observed after the ozonation treatments and during the storage period, while no change in pH, moisture, total crude oil and fatty acid compositions of the products was determined. In dried figs, the most effective results for inactivations of E. coli and B. cereus were obtained at 1.0 ppm ozone concentration for 360 min. E. coli and B. cereus counts were decreased by 3.5 log numbers at 1.0 ppm ozone concentration for 360 min treatment. B. cereus spore counts were decreased about 2 log numbers at 9.0 ppm ozone concentration for 360 min. At the same ozone concentration after 420 min of ozonation, A. flavus spores were reduced about 2 log numbers. AFBi and total aflatoxins were degraded about 22% and 26%, respectively, after the dried figs were subjected to 9.0 ppm ozone concentration for 420 min. Significant changes in color values of dried figs were observed after the ozonation treatments and during the storage period, while no change in pH and moisture content of the products was determined. Ground products were found to be more sensitive to oxidation than ungrounded products. Significant changes in the sensory properties of ground pistachios and red peppers were detected after the ozonation treatments and during the storage period. The results obtained in this work demonstrate that ozonation is an effective and promising alternative method for the decontamination of Antep pistachios, red peppers and dried figs.