1999 Kocaeli depremi sırasında İzmit Körfezi'ndeki kollektör hattında meydana gelen hasarların derlenmesi (doğu bölgesi)
Determination of repair rates of pipeline damages during 1999 Kocaeli earthquake in İzmit Bay (east site)
- Tez No: 171105
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EREN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İV ÖZET Yerel zemin şartları, yer altı can daman sistemlerinin deprem davranışlarını etkileyen en önemli faktörlerdendir. 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depreminden iki hafta sonra İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından hasarlı hatların bulunduğu bacalarda nivelman ölçümleri ile hasar tespiti yapılmıştır. Araziden toplanan hasarlı hatlara ait veri, Uçkan ve diğ.,2005 tarafından yapılan çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemine (CBS) aktarılarak, bölgelerdeki boru hattı yerleşimi harita üzerinde gösterilmiştir. Bu çalışmada, 17 Ağustos 1999 Kocaeli depremi sırasında, İzmit körfezi güney sahil şeridinin doğu kısmında yer alan, Bahçecik, Yeniköy, Gölcük ilçelerinde bulunan atıksu kollektör hattında incelenen deprem davranışları derlenmiş ve gömülü boru hatlarında hasara sebep olan faktörlerden, etkin yer hızma(PGV) bağlı olan geçici deformasyonlar ile kalıcı yer deplasmanları (PGD) parametreleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışma alanının batısında yer alan Ereğli, Karamürsel ve Kaytazdere bölgelerindeki birim deformasyonlar hesaplanarak hasara etki eden faktörler ile arasındaki ilişkilendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Local site conditions are one of the most important parameters effecting lifelines. Two weeks after the earthquake Engineering Department of the Bank of Provinces (İller Bankası) has made nivelman measurements in manhole locations and the deformations are determined. Data collected from the deformated pipelines is transferred to Geographical Information System (GIS) and the pipeline locations are shown on the map. The relation between the vertical deformations obtained from this data and damage parameters are explained. In this study, the behaviour of the sewage system in Bahçecik, Yeniköy and Gölcük, which take place in south-east of îzmit Bay, during the 17 August 1999 Kocaeli Earthquake is investigated. Also, Earthquake behaviour of pipelines and the damage parameters which depend on Peak Ground Velocity (PGV) and Permanent ground deformation (PGD) are determined. In addition, the ground strains in Ereğli, Karamürsel and Kaytazdere are calculated and correlated with damage parameters.