Abdominal cerrahi sonrası antiadeziv maddelerin etkinliklerinin karşılaştırılması(Deneysel çalışma)
Comparison of antiadeziv substances after abdominal surgery (An experimental study)
- Tez No: 311304
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: Antiadeziv maddelerden seprafilm, suprofilm, zeytinyağı ve zeytinyağı+Vit. E'nin etkilerinin karşılaştırılarak kopma kuvvetlerini ölçerek değerlendirmekGEREÇ VE YÖNTEM: 60 adet Sprague-Dawley Albino cinsi erkek ratlar onarlı altı gruba ayrıldılar. Ketamine-HCI'le uyutuldu. İnce-ıslak zımpara (A955RC220) ile çekum-anterioryüz ve sağ batınönduvar paryetalperiton abrazyon uygulandı. 1.Grup:(Sham) sadece segmentler dışarı çıkarıp bakıldı. 2.Grup:(Kontrol)%0,9NaCl intraperitoneal 3cc verildi. 3.Grup:(Sepra) Seprafilm 3x3cm travma alan üzerine ve travmatize batınönduvar arasında olacak şekilde yerleştirildi. 4.Grup:(Supro) Aynı şekilde suprofilm yerleştirildi. 5.Grup:(Z.yağı) intraperitoneal 3cc steril edilmiş zetyinyağı verildi. 6.Grup:(Zeytinyağı+Vit-E) intraperitoneal 3cc steril edilmiş zetyinyağı + 20mg vit-E verildi. Post-op 14.gün Ketamine-HCI overdoz ve eter inhalasyonuyla sakrifiye edildi. Beş bölgenin (insizyon yerine, batınönduvar travmatize alanı, omentum?çekuma, omentum diğer organlararası, bağırsaklararası) adezyonları değerlendirildi. Dinamometreyle adezyon kuvveti değerlendirildi. Adezyon alanı 2x3cm eksize edilerek histopatolojik değerlendirme yapıldı.BULGULAR: Adezyon sıklığı:Grup-I'de sadece insizyon yerine (1)%10'unda adezyon oldu, Grup-II'de insizyon yerine (5)%50 batınönduvarına (5)%50, Omentum-çekuma (9)%90, omentum diğer organlara (0)%0, bağırsaklararasında (5)%50 oldu.Grup-III'te batınönduvar ve bağırsaklararası (2)%20, insizyon yerine ve omentum-diğer organlara (0)%0, Omentum-çekum (10)%100. Grup-IV'te İnsizyon yerine ve batın önduvarına (2)%20, omentum-çekuma (6)%60, omentum-diğer organlara (5)%50, bağırsaklararası (0)%0. Grup-V'te İnsizyon yerine (3)%30 batınönduvarına (4)%40, omentum-çekuma (9)%90, omentum-diğer organlararası (4)%40, bağırsaklararası (1)%10 bulundu. Grup-VI'da insizyon yerine (3)%30, batınönduvarına (7)%70, omentum-çekum (8)%80, omentum-diğer organlararası (2)%20, bağırsaklararası adezyon olmadı.Grup-I'de evre-I(0,43Newton) Grup-II'de evre-IV(1,0540N), Grup-III'te evre-II(0,6370N), Grup-IV'te evre-II(0,5230N), Grup-V'te evre-III(0,7620N), Grup-VI'da evre-IV(1,3560N) bulundu. Bu ortalamalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
AİM:The effects of Antiadeziv substances Seprafilm, suprofilm, olive oil and olive oil + Vit. E are compared by measuring tensile forces.MATERIAL AND METHOD:60 male Sprague-Dawley albino rats were divided into six groups of ten. They were euthanasied ketamine-HCI.Cecum-and right anterior parietal peritoneum of the anterior abdominal wall were abraded with thin-wet sand (A955RC220).Group 1: (Sham), only the segments were taken out.Group 2: (Control) 3 cc 0.9% NaCl were given intraperitoneally.Group 3: (Sepra) 3x3cm Seprafilm was placed between the area of trauma and traumatized anterior abdominal wall.Group 4: (Supro) suprofilm placed in the same way.Group 5: (Olive Oil) 3 cc sterilized olive oil was given intraperitoneally.Group 6: (Olive Oil + Vit-E) 3cc sterilized olive oil and 20mg Vit-E was given intraperitoneallyThey were sacrificed with overdoze Ketamine-HCl and ether inhalation at post-op 14th day. Five of the region (incision, abdominal anterior wall traumatized area, omentum-cecum, the omentum-other organs, intestine-intestine), adhesions were evaluated. Adhesion strength was evaluated by dynamometer, 2x3 cm adhesion area was excised and histopathologically evaluated.RESULTS:The frequency of adhesion,Group 1: there was only one adhesion (1) %10 at the incision site.Group 2: there was (5) %50 at the incision site, (5) 50% at the anterior abdominal wall, (9) 90% between the omentum and cecum, (0) 0% between cecum and other organs, (5) 50% between the omentum and the intestine.Group 3: there was (2) %20 between anterior abdominal wall and intestine, (0)%0 between incision site, omentum and other organs, (10)%100 between omentum and cecum.Group 4: there was (2) 20% incisions and abdominal anterior wall, (6) 60% between omentum and cecum, (5) 50% between omentum and the other organs, (0) 0% between the intestine.Group 5: there was (3) 30% at the incision site, (4) 40% at the anterior wall, (9) 90% between omentum and cecum, (4) 40% between omentum and other organs, (1) 10% between the intestine.Group 6: there was (3) 30% at the incision site, (7) 70% at the anterior abdominal wall, (8) 80% between the omentum and cecum, (2) 20% between omentum and other organs,(0) %0 between intestine.Group-I stage-I (0.43 Newton), Group-II stage-IV (1.0540 N), Group-III stage-II (0.6370 N), Group-IV stage-II (0.5230 N), Group-V, stage-III (0.7620 N), Group-VI stage-IV (1.3560 N) was found.CONCLUSION: Objective evaluation of adhesions can be done by measuring the tensile strength. Suprofilm is effective as well as Seprafilm and can be used as antiadeziv. More works need to be done for using Olive oil and vitamin-E as antiadeziv. Olive oil and vitamin-E are beneficial in terms of wound healing but not useble as antiadeziv.