Tiroidektomi ameliyatı yapılacak hastalarda preoperatif oral karbonhidratlı içecek uygulamasının postoperatif bulantı-kusma ve anksiyete üzerine etkisinin araştırılması
Effect of preopertif oral drink consumption on postoperative nausea-vomiting and anxiety in patients that will undergo thyroidectomy operation
- Tez No: 171457
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEHER DEMİRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
6. ÖZET Tiroidektomi Ameliyatı Yapılacak Hastalarda Preoperatif Oral Karbonhidratlı İçecek Uygulamasının Postoperatif Bulantı-Kusma ve Anksiyete Üzerine Etkisinin Araştırılması. Tiroidektomi sonrası bulantı ve kusma, anestezi ve cerrahi işlemin istenmeyen, ancak sık görülen bir etkisidir. Baş-boyun cerrahisi ve özellikle tiroidektomi sonrası, bulantı kusma oram %60-76 gibi yüksek seviyelerde bildirilmiştir. Günümüzde rutin olarak ameliyat öncesi mutlak açlık ve susuzluk uzun yıllar uygulana gelmiştir. Anastezi indüksiyonu öncesindeki bu açlık döneminin amacı, gastrik sıvı volümünü en aza indirerek pulmoner aspirasyon riskini azaltmaktır. Hastaların, mutlak açlık ve susuzluk sonrası ameliyata alınmasının, hastanın ameliyata bağlı stresini daha da artırdığı ve böyle bir hastanın optimal metabolik koşullarda ameliyata giremediği anlaşılmıştır. Bu düşünceden hareketle, elektif cerrahiye gidecek hastalarda ameliyat öncesi karbonhidrat desteği uygulaması, hem cerrahi travmaya karşı daha başarılı cevap oluşturacak, hemde açlık susuzluk sonrası hipovolemik olarak ameliyata girecek hastaya volüm açısından katkıda bulunacaktır. Etik kurul ve hasta onaylan alındıktan sonra tiroidektomi ameliyatı geçirecek ötiroid, ASA I-II risk grubu, 180 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar preop, powerade, plasebo ve aç bırakılan grup olmak üzere dörde ayrıldı. Her grup 45 hastadan oluşturuldu. Prospektif Randomize çift kör bir çalışma yapıldı. Hastaların anksiyete, postoperatif bulantı-kusma, hastanede kalış süresi ve ağrı düzeyleri değerlendirildi. Çalışmamız da postoperatif dönemde preop kullanan hastalarda bulantı %35.5, powerade kullanan hastalarda %42.2, aç kalan hastalarda %62.2, plasebo kullanan hastalarda %37.8 olarak bulunmuştur. Aç kalan hastalarla karşılaştırıldığında, preop kullanan hastalarda daha fazla olmak üzere, plasebo ve powerade kullanan grupta 51bulantı daha az görülmüştür. Preop kullana hastalarda, powerade kullanan hastalara göre daha az bulantı görülmekle birlikte istatiksel olarak anlamlı değildir. Çalışmamızda preoperatif oral karbonhidratlı içecek uygulanan hastalarda, erken ve geç dönemde bulantı ve kusmanın ciddiyeti azalma göstermiştir. Ancak bulantı ve kusma adedi incelendiğinde erken dönemdeki azalma, geç dönemdeki azalmaya göre daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effect of Preoperative Oral Carbohydrate Drink Consumption on Postoperative Nausea- Vomiting and Anxiety in Patients That Will Undergo Thyroidectomy Operation. Nausea and vomiting after thyroidectomy are undesired but frequent effects of anesthesia. After head and neck surgery, especially thyroidectomy, the rate of nausea and vomiting was reported as high as 60-76%. Absolute fasting is applied for many years before surgery. The aim of achieving this fasting state is to reduce the gastric volume to minimum, thus reducing the risk of pulmonary aspiration of contents. However, it is understood that, taking patients to operation after fasting increases the stress related to the operation and optimal metabolic state cannot be maintained. With that information in mind, we can propose that, carbohydrate supplement before surgery will both form a more effective response to surgical trauma and help the patient to overcome the hypovolemia that will develop after fasting. 180 euthyroid patients who are in ASA I-II risk groups and will undergo thyroidectomy are included in the study. Ethical committee permission is taken and informed consents of patients are obtained. The patients are grouped as 4 groups (preop, powerade, placebo and fasting). Each group consisted of 45 patients. The study is conducted as a prospective randomized double blind trial. The anxieties, postoperative nausea-vomiting, duration of hospitalization and pain levels of the patients are evaluated. In our study, the rates of nausea were 35.5% in patients who took preop, 42.2% in patients who took powerade, 62.2% in patients who fasted and 37.8% in patients who took placebo. When compared to the fasted patients, nausea was encountered less frequently in other three groups, especially in preop group. Nausea rates of preop 53group were lower than the powerade group but the difference was not statistically significant. In groups that took oral carbohydrate and placebo, the significance of nausea and vomiting was decreased. However, when the number of nausea vomiting episodes was compared, the decrease in the early period was much more than the decrease in the late period.