Kronik hepatit C'li hastalarda karaciğer yağlanmasının pegile-interferon ile kombine antiviral tedavi yanıtına etkisi
The effect of liver steatosis on anti-viral therapy in individuals with chronic hepatitis C
- Tez No: 171458
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN İDİLMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
6. ÖZET Kronik Hepatit C'li Hastalarda Karaciğer Yağlanmasının Pegile-İnterferon İle Kombine Anti- Viral Tedavi Yanıtına Etkisi Giriş: Karaciğer yağlanması, kronik hepatit C'li bireylerde sık görülen bir histolojik bulgudur. Kronik hepatit C'li hastalarda bulunan karaciğer yağlanmasının, interferon ile kombine anti-viral tedaviye yanıt üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığı literatürde netlik kazanmamıştır. Amaç: Karaciğer yağlanmasının kronik hepatit C'li hastalarda 1 yıllık pegile- interferon ile kombine anti-viral tedavi yanıtına etkisini göstermek. Gereç ve Yöntem: Kronik hepatit C tanısı alan ve 1 yıllık PEG-IFN ile kombine tedavi almış olan 112 hasta (K/E:57/55, yaş ortalaması: 50,3±10,7; sınırlar: 22-72) retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tümünün bazal karaciğer biyopsileri vardı. Histolojik aktivite indeksi (HAİ) ve fibrozis evrelemesi, Knodell sınıflandırmasına göre yapıldı. Karaciğer yağlanma dereceleri üç gruba ayrıldı: grup 1, yağlanma yok; grup 2, %l-5; grup 3, >%5. Karaciğer yağlanmasının tedavi sonu yanıt üzerine etkisi incelendi. Ayrıca anti-viral tedavi yanıtına etki eden diğer faktörler araştırıldı. Hastaların bazal demografik ve virolojik verileri karaciğer yağlanma gruplarına göre karşılaştırıldı. Bulgular: 1 yıllık kombine anti-viral tedavi sonrası yanıt oram %73,2 (82/112) bulundu. Karaciğer yağlanması saptanan hastalarda TSY oranı yağlanma olmayanlara göre anlamlı olarak daha düşük saptandı (%67,1'e karşı %86,1; p=0.034). Tedavi sonu yanıtı azaltan faktörler şunlardı: diabetes mellitus (p=0.007); naiv olmamak (p=0.013); histolojik olarak ileri evreye sahip olmak (p=0.003); ve histolojik aktivite indeksinin yüksek olması (p=0.05). Lojistik regresyon analizinde yalnızca ileri fibrozis evresinin tedavi sonu yanıt üzerinde bağımsız olarak etkin faktör olduğu saptandı (p=0.019, OR:3.436, %95 güvenlik aralığı 1.227-9.618). Karaciğer yağlanması hastaların %67,9'unda (76/1 12) tespit edildi. Kadın ve erkek hastalar arasında yağlanma bakımından fark saptanmadı (p>0.05). Karaciğer yağlanması üzerine etkili olan faktörler şunlardı: 40 yaşın üzerinde olmak (p=0.012); fazla kilolu ve obez olmak (p=0.001); diabetes mellitusu olmak (p=0.005). Ortalama hastalık süresi karaciğer yağlanması olan grupta, yağlanma olmayanlara göre daha uzun bulundu (p=0.025). Ortalama serum AST seviyesi, karaciğer yağlanması olan grupta, yağlanma olmayan gruba göre daha yüksek saptandı (p=0.011). Ortalama serum GGT seviyesi, karaciğer yağlanması olan grupta, yağlanma olmayan gruba göre belirgin olarak daha yüksek saptandı (p=0.001). HAI, ileri derece karaciğer yağlanması olan grupta, yağlanma olmayan gruba göre daha yüksek saptandı (p=0.019).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect of Liver Steatosis on Anti-Viral Therapy in Individuals with Chronic Hepatitis C Background: Liver steatosis is a common histological finding in patients with chronic hepatitis C. Whether liver steatosis affects on the anti-viral therapy in patients with chronic hepatitis C is still under discussion. Aim: To evaluate the effect of liver steatosis on the anti- viral therapy in patients with chronic hepatitis C. Methods: We evaluated 112 (male/female 57/55, mean age 50,3±10,7; range: 22- 72) consecutive patients treated with combination therapy, retrospectively. All patients had baseline liver biopsies. Liver biopsy specimens were evaluated for stage of fibrosis and grade of activity according to Knodell scoring system and steatosis grade. Steatosis was classified as follows: group 1: no steatosis, group 2: between 1% and 5%; and group 3: more than 5%. The effect of steatosis and possible other risk factors were evaluated on the end of the treatment response of pegylated interferon and ribavirin with/without amantadin. The relationship between extent of steatosis and patients' baseline clinical, demographic, and virologic data were recorded. Results: The virological response rate to combination therapy was 73,2% (82/1 12) on the end of the treatment. Steatosis was associated with lower response rate (%67,1 vs %86,1; p=0.034). The other variables associated with lower response rates were: diabetes mellitus (p=0.007), receiving anti-viral therapy before beginning combination therapy (p=0.013), advanced fibrosis stage (p=0.003), and higher histological acticity index (p=0.05). The only independent risk factor for the end of the treatment response was advanced fibrosis stage in logistic regression analysis (p=0.019, OR:3.436, %95 CR 1.227-9.618). Liver steatosis rate was 67,9% (76/112). Steatosis rates were not statistically significant between male and female patients (p>0.05). The variables associated with steatosis were; age greater than 40 years (p=0.012), body mass index greater than 25 (p=0.001), and diabetes mellitus (p=0.005). Mean duration of chronic hepatitis C infection in patients with steatosis was longer than in those without steatosis (p=0.025).