Peroperatif intravenöz parasetamol infüzyonunun erken postoperatif ağrı ve derlenme özelliklerinin değerlendirilmesi
Postoperative analgesic effect and recovery characteristics of perioperative paracetamol infusion
  1. Tez No: 229571
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamızda, peroperatif dönemde uygulanan intravenöz parasetamolün erken postoperatif ağrı kontrolü etkinliğini ve derlenme özelliklerini değerlendirdik.Çalışma elektif şartlarda, tiroidektomi ameliyatı yapılacak ASA I-II grubundan erişkin hastalarda yapıldı. Preoperatif kronik analjezik kullanan, vücut kitle indeksi 35' ten büyük olan, çalışmada kullanılacak ilaçlara bilinen alerji veya aşırı duyarlılığı olan, bozulmuş karaciğer veya böbrek ve bilinen veya şüpheli kronik alkol kullanımı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalara preoperatif vizit sırasında çalışmada kullanılan ağrı skalaları tanıtıldı ve anladıkları onaylandı. Ağrı skalalarını kullanamayacağı belirlenen hastalar bu aşamada çalışmadan çıkarıldılar.Hastalara standart monitörizasyon yapılarak aynı anestezi yöntemi uygulandı. Anestezi indüksiyonundan sonra rastlantısal olarak ikiye ayrılan gruplardan birine 1 g intravenöz parasetomal, diğerine plasebo uygulandı.Hastalar derlenme odasına kabul edildikten sonra ağrı değerlendirmesi yapıldı. Hastalara sözel ağrı ve görsel ağrı değerlendirmesi yaptırılarak sözel ağrı skoru >2 ve görsel (vizüel ) analog skala > 4 ise 2 mg morfin yapıldı. Ağrı değerlendirmesi yeterli ağrı kontrolü sağlanana dek 5 dakikalık sürelerle tekrarlanarak gereksinim devam ettikçe morfin 2 mg ek dozlarında uygulandı. Ağrı kontrolü sağlandığında değerlendirme aralığı 15 dakikada bire çıkarıldı.Postoperatif ağrıyı değerlendiren anestezist ve hasta plasebo veya ilaçtan hangisinin uygulandığını bilmiyordu.Ağrı kontrolü sağlanana dek ağrı ve sedasyon skorları 5 dakikada bir, bundan sonra ise 15 dakikada bir kaydedildi. İlk morfin gereksinim zamanı, yapılan toplam morfin miktarı, derlenme odasında kalış süresi ve burada kaldığı süre boyunca gelişen istenmeyen etkiler kaydedildi. Aldrete derlenme skoru ? 9 olan hastalar derlenme odasından servis odalarına gönderildi.Gruplar arasında hasta ve ameliyatla ilgili özellikler ( yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, operasyon süresi ) açısından anlamlı fark bulunmadı.Hastaların erken postoperatif ağrı skorları intravenöz parasetamol grubunda anlamlı olarak düşük bulundu. İlk morfin gereksinim zamanının intravenöz parasetamol grubunda plaseboya göre anlamlı olarak uzun olduğu görüldü. Yapılan toplam morfin miktarları intravenöz parasetamol grubunda ileri derecede anlamlı olarak düşük bulundu. Morfine bağlı istenmeyen etkilerden olan bulantı, plasebo grubunda intravenöz parasetamol grubuna göre anlamlı olarak fazlaydı.Tiroidektomi operasyonlarında, peroperatif dönemde yapılan intravenöz parasetamol uygulamasının erken postoperatif dönemde etkili analjezi sağladığı, morfin gereksinimini ve morfine bağlı yan etkileri azalttığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the early postoperative analgesic effect and recovery characteristics of intravenous paracetamol in thyroidectomy.The study was performed on 40 ASA I-II adult patients undergoing elective thyroidectomy operation. Patients with; chronic analgesic drug usage, body mass index higher than 35, hypersensitivity to drugs used in this study, impared hepatic and renal functions and known or suspected alcohol addiction were excluded from the study. Patients received instructions for visual analog scale and verbal pain scale for pain assesment during the preoperative consultation.Standard anesthesia protocols and monitoring was applied to all patients. Patients were randomly assigned to receive either paracetamol or placebo before the anesthesia induction.Patients were asked to make verbal and visual pain evaluation after admittance to recovery room. Patients with verbal pain score > 2 and visual pain score > 4 received 2 mg IV morfin. Pain scores were evaluated every 5 minutes and 2 mg morphine was applied until sufficient pain relief was achieved. After sufficient pain relief evaluation periods increased to every 15 minutes.Pain scores were recorded every 5 minutes and 15 minutes after achievement of pain relief. Time of first requirement for morphine, morphine consumption, recovery room duration and the adverse effects were recorded. Patients with Alderete recovery score ? 9 were sent to surgical ward.The characteristics of patients and operations were similar between the two groups. Pain scores were significantly lower in the paracetamol group. Time for first morphine requirement was longer in the paracetamol group compared to placebo. Total morphine consumption and adverse affects of morphine was higher in the placebo group compared to paracetamol group.We concluded that intravenous paracetamol was effective on early postoperative pain control and reduced the morphine consumption and adverse effects related to morphine on patients who had thyroidectomy operation.