Aort cerrahisinde spinal kordun reperfüzyon hasarının önlenmesi (deneysel çalışma)
- Tez No: 171525
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECİP BECİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Spinal iskemi ve reperfüzyon hasarına bağlı oluşabilen parapleji, torasik ve torakoabdominal aortik cerrahinin ciddi bir komplikasyonudur. Hastalığın yaygınlığı ve morfolojisi, rekonstrüksiyonun tipi, kros-klemp süresi, reperfüzyon hasarı gibi parametrelere bağlı olarak insidansı %6,5-%40 arasında değişmektedir. Çalışmamızda antioksidan ajan olarak diltiazem, katalaz ve N-asetil sistein kombinasyonunun iskemi ve reperfüzyon hasarına karşı spinal kordu koruyucu etkileri araştırıldı. Denekler, 10'ar üyeli iki gruba ayrıldı. Grup 1 deneklere yalnızca 30 dakika süreyle infrarenal abdominal aort oklüzyonu uygulanırken, Grup 2 deneklere cerrahi işleme ilaveten intraaortik diltiazem, katalaz ve N-asetil sistein kombinasyonu uygulandı. Operasyon boyunca femoral arter ve aortadan yerleştirilen kanüller vasıtasıyla klempaj öncesi ve sonrası deneklerin sistolik kan basınçları monitorize edildi. Deneklerin spinal kord fonksiyonları operasyonun 48. saatinde tarlov skorlanmasına göre değerlendirildikten sonra ketamin ve izoflurane anestezisi uygulanarak biyokimyasal ve histopatolojik çalışmalar için kord doku örnekleri alındı. Operasyon esnasında bütün deneklerin ölçülen sistolik kan basınçlarında bir farklılık gözlenmedi. Deneklerin yapılan muayenelerinde, Grup 1 deneklerin altısı grade 0, üçü grade 1 ve biri grade 3 iken, Grup 2 deneklerin biri grade 5, biri grade 4, beşi grade 3 ve üçü grade 2 nörolojik durumdaydı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Paraplegia that may result from, spinal cord ischemia and reperfusion injury is a serious complication of thoracic and thoraco-abdominal aortic surgery. The incidence of the illness, changes between 6.5% to 40%, depending on the severity, its morphology, reconstruction type, cross-clamp duration and reperfusion injury. The subjects were divided into two groups of 10. lnfrarenal abdominal aort occlusion was applied in Group 1 subjects for only 30 minutes, in Group 2 subjects, intraaortic diltiazem, N-acetyl sistein, and catalase combinations was applied in addition to surgical operation. During the operation, systolic blood pressures of the subjects were monitored before and after clamped through canulles placed from femoral artery and aorta. The spinal cord functions of the subjects having been assessed in the 48th hour of the operation according to tarlov scoring, cord tissue samples were taken for biochemical and histopathological studies applying ketamin and izoflorane anesthetics. No differences were observed in the measured systolic blood pressures of the all the subjects during the operation. In the examination of the subjects, of the Group 1 subjects, 6 had grade 0, 3 had grade 1 and 1 had grade 3 while of the Group 2 subjects, 1 had grade 5, 1 had grade 4, 5 had grade 3 and 3 had grade 2 neurological status.