Extracorporeal dolaşımda priming solüsyonunda hydroxyethyl Starch %6 130/0.4 (voluen), HES %10 200/0.5 ve Ringer kullanımının enflamatuar yanıt ve morbidite üzerine etkileri
- Tez No: 171592
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP HAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
1. ÖZET: EXTRACORPOREAL DOLAŞIMDA PRIMING SOLÜSYONUNDA HYDROXYETHYL STARCH %6 130/0.4 (VOLUVEN). HES%10 200/0.5 VE RINGER KULLANIMININ ENFLAMATUAR YANIT VE MORBİDİTE ÜZERİNE ETKİLERİ Dr. Göksel Kılcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi AD, İzmir, Türkiye. ([email protected]) AMAÇ: Ekstrakorporeal dolaşım açık kalp cerrahisinin yapılmasına imkan tanıyan modern tıbbm en önemli buluşlarından birisidir. Ekstrakorporeal dolaşımda kan ve kanın içinde bulundurduğu elemanlar yabancı madde ve yüzeylerle temas halindedir. Ekstrakorporeal dolaşım sonrası kardiyak, pulmoner, renal ve serebral fonksiyonlarda önemli patolojik değişiklikler ile belirgin koagulopatiler gözlenmiştir. Bunlara ek olarak vücutta ateş, kapiller geçirgenlikte artış, itıterstisiyel sıvı birikimi ve lökositoz ile seyreden sistemik değişiklikler saptanmıştır. Bu çalışmada farklı osmolaritede Ringer, HES %10 200/0.5 ile HES%6 130/0.4 (voluven) sıvılarının prime solüsyonunda kullanımının kompleman düzeylerindeki etkisi, kanama miktarı, kan kullanımı, PTZ, aPTZ ve renal fonksiyonlar ve CRP üzerine etkisi araştırılmıştır. Her üç solüsyon da dünyada prime solüsyonu olarak güvenle kullanılmaktadır. YÖNTEM: Bu çalışma 07.09.2005-17.04.2006 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda koroner arter bypass ameliyatı yapılan 45 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar eşit olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda priming solüsyonu 1100 cc ringer solüsyonu ile hazırlanırken çalışma gruplarında 1100cc HES %10 ve 1100cc voluven ile hazırlandı. Bunun dışmda solüsyona standart olarak, 3cc/kg %20 mannitol, 10mEq potasyum klorür, 30mEq sodyum bikarbonat ve10mEq magnezyum sülfat eklendi. Her üç gruptaki hastalardan CPB öncesi heparin verildikten sonra, CPB sonrası, dördüncü ve 24. saatte radiyal arter hattından kan örnekleri alındı. Kan örneklerinde CRP, C3 ve C4 düzeylerine bakıldı. Ayrıca hastaların 24 saatlik drenajına, kullanılan kan miktarına, preoperatif ve postoperatif 24. saat Hemogram,PTZ, aPTT, INR, BUN, Kreatinin değerlerine bakıldı. Plasma kolloid onkotik basıncı, cilt insizyonu öncesi, CPB sonrası 15. dakikada kardiyopleji verildikten sonra, CPB sonlandırılmadan önce, CPB sonrası ikinci ve dördüncü saat ölçüldü. Ayrıca hastaların postoperatif ekstübasyon süreleri de ölçüldü. Çalışmaya acil cerrahi uygulanan, preoperatif kreatinin>1.3mg%, Htc
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY: EFFECTS OF HYDROXYETHYL STARCH %6 130/0.4 (VOLUVEN). HES%10 200/0.5 VE RINGER USAGE FOR PRİMİNG SOLUTION ON INFLAMMATUARY RESPONCE AND MORBIDITY IN EXTRACORPOREAL CIRCULATION Dr.Goksel Kilci, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Cardiovascular Surgery, Izmir, Turkey. ([email protected]) OBJECTIVES: Extracorporeal circulation is one of the most important invention of modern medicine which induce open heart surgery possible. In extracorporeal circulation blood and ingredients of blood contact with given solution and artificial surfaces. After extracorporeal circulation coagulapathies and important pathological changes in cardiac, pulmonary, renal and cerebral functions. Also systemic diferentiations as fever, increased capillary permeability, increased interstitial fluid collection and leucocytosis reported. In this study Ringer, HES %10 200/0.5 and HES %6 130/0.4 solutions with different osmolality used in priming solution to search their effect on renal function, post operative bleeding, blood replacement and PT, aPTT, INR, Complement and CRP levels. All three solutions were used safely as priming solution in worldwide. METHODS: We studied on 45 patients undergoing coronary artery bypass surgery at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Cardiovascular Surgery between dates 07.09.2005-17.04.2006. Patients divided into three groups. Priming solution in control group prepared with Ringer solution and in experimental groups with 100cc HES 10% 200/0.5 AND HES 6% 130/0.4 solutions. Also priming solutions consisted of mannitol 20% 3ml/kg BW, sodium bicarbonate 30 mEq, potassium chloride 10mEq and magnesium sulphate 10mEq. Blood samples for CRP, C3, C4 were obtained: (l)after intravenous heparin (3mg/kg) administration before CPB; (2) after CPB; (3) two hours after CPB and (4) four hours after CPB from radial arteriel line. Also we measure 24 hours drainage and amount of blood usage, preoperative and postoperative 24'th hour CBC, PT, aPTT, INR, BUN, Creatinin levels. Blood samples for plasma colloid oncotic pressure were obtained: (1) after induction of anesthesia before skin incision; (2) 15 minute after the onset of CPB following cardioplegic cardiac arrest; (3) before weaning from CPB; (4) twohours after CPB and (5) four hours after CPB. Also we measured postoperative extubation time. Patients showing the following characteristics were not included in the study: emergency operations; additional valvular diseases; impaired renal function (creatinine >1.3 mg%); hematocrit