Açık kalp cerrahisinde kullanılan iki farklı kardiyopleji yönteminin (sıcak kan kardiyoplejisi ve del nido solüsyonu) akciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of two different cardioplegia methods (hot blood cardioplegia and del nido solution) on lung and kidney function in open heart surgery
  1. Tez No: 646041
  2. Yazar: TUĞBA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Miyokardiyal korumanın önemli bir bileşeni olan kardiyopleji solüsyonları modern kalp cerrahisinin en önemli konularından biridir. Bu çalışmada açık kalp cerrahisinde kullanılan iki farklı kardiyopleji yönteminin (sıcak kan kardiyoplejisi ve del Nido solüsyonu) anjiopoietin-2 ve sistatin C serum seviyelerindeki değişikliklerin değerlendirilmesi üzerinden akciğer ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırma, etik kurul onayı alındıktan sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniğinde yapılmıştır. Çalışmaya açık kalp cerrahisi uygulanan toplam 40 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastalar del Nidokardiyopleji solüsyonu (n=20) ve sıcak kan kardiyoplejisi (n=20) uygulanan hastalar olmak üzere iki eşit gruba randomize edilmiştir. del Nido kardiyopleji solüsyonu ve sıcakkan kardiyoplejisi uygulanan hastalara ait sistatin C düzeyi değerlendirildiğinde; del Nido kardiyopleji solüsyonu grubuna ait preoperatif, postoperatif 0. ve 2. günlerde sistatin C düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p0, 05). delNido kardiyopleji solüsyonu ve sıcak kan kardiyoplejisi uygulanan hastalara ait anjiopoietin-2 düzeyleri dönemlere göre değerlendirildiğinde; her iki grupta postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
The effects of two different cardioplegia methods used in open heart surgery (warm blood cardioplegia and del-Nido solution) on pulmonary and renal functions Cardioplegia solutions, an important component of myocardial protection, are one of the most important topics of modern cardiac surgery. In thisstudy, it was aimed to investigate the effect of two different cardioplegia methods (warm blood cardioplegia and del Nido solution) used in open heart surgery on the pulmonary and renal functions by evaluating the changes in angiopoietin-2 and cystatin C serum levels. When the cystatin C level of del Nido cardioplegia solution and warm blood cardioplegia patients was evaluated; cystatin C levels were significantly lower at the preoperative, postoperative days 0 and 2 belonging to del Nido cardioplegia solution group (p 0.05).