Sezaryenlarda genel anestezi sırasında magnezyum sülfat infüzyonunun perioperatif hemodinami ve uyanıklık üzerine etkilerinin bispektral indeks monitorizasyonu ile araştırılması
Effects of magnesiumsulphate infusion on perioperative hemodinamy and monitorizing awakeness with bispektral indeks, during general anaesthesia for caesarean section
- Tez No: 271624
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN UYSALEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sezaryenlarda Genel Anestezi Sırasında Magnezyum Sülfat İnfüzyonunun Peroperatif Hemodinami Ve Uyanıklık Üzerine Etkilerinin Bispektral İndeks Monitorizasyonu İle AraştırılmasıBu çalışmada; peroperatif intravenöz magnezyum sülfat (MgSO4) infüzyonu yapılan gebelerin, indüksiyonu ve idamesi propofol ile sağlanan sezaryen ameliyatları sırasında, Bispektral İndeks (BIS) monitorizasyonu ile uyanıklık düzeylerini değerlendirmeyi ve hemodinami üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık.Genel anestezi ile sezaryen ameliyatları planlanan ASA I- II grubundan, 72 gebe çalışmaya dahil edildi. Gebeler rastgele eşit (36) iki gruba ayrıldı. Premedikasyon uygulanmadı. Anestezi derinliği BIS ile monitorize edildi. Gebelerin indüksiyon öncesi SKB, DKB, OKB, KAH, SpO2 ve BIS değerleri kaydedildi. Ardından gebelere 18G kanül ile el sırtından periferik damar yolu açılarak % 0,9 sodyum klorür infüzyonuna başlandı. Gebelerin her birine 250 ml %5'lik dektroz infüzyon 30 dk içerisinde i.v olarak uygulandı. İkinci grupdaki gebelerin infüzyonuna 45 mg/ kg % 15'lik MgSO4 (%15'lik 10 ml'lik MgSO4 ampuller, 12 mEq magnezyum içermektedir) eklendi ve yükleme yapıldı. Birinci gruba kontrol amacıyla MgSO4 eklenmeden 30 dk içinde 250 ml %5'lik dektroz infüzyonu yapıldı. Gebelerin anestezi indüksiyonu 1. 5 mg/ kg propofol ile ve kas gevşemesi 0. 6 mg/ kg rokuronyum ile yapıldı ve 50 µg/ kg/dk dozunda propofol infüzyonuna başlandı. BIS değerleri 2 dakika aralıklarla kaydedildi. Takiplerde BIS değerleri 40- 60 arasında tutulmaya çalışıldı. Propofol infüzyon dozlarındaki değişiklikler 2 dakika aralıklarla kaydedilen BIS değerlerine göre düzenlendi. Propofol infüzyon dozu 60 üzerinde kaydedilen her BIS değerlerinde 25 µg/kg/dk arttırılırken 40'ın altındaki her BIS değerinde 25 µg/kg/dk azaltıldı. Maksimum infüzyon dozu 200 µg/kg/dk olarak belirlendi. Magnezyum grubuna indüksiyon sonrasında 15 mg/kg/saat magnezyum sülfat operasyon süresince yavaş bir şekilde infüze edildi. Kontrol grubuna ise aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. Herhangi bir volatil ajan kullanılmazken, taze gaz akımı %40 oksijen + %60 azotprotoksit karışımı 4 litre/dakika olarak ayarlandı. Bebek doğduktan sonra her iki gruba da fentanil 1 µg/kg dozunda iv puşe uygulandı. Operasyon sonunda tüm ilaç infüzyonları durduruldu, hastalar klinik olarak uygun olduklarında ekstübe edildiler.İki grup arasında SKB, DKB, OKB, KAH, SpO2 değerleri açısından istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmadı.(p> 0.004)Toplam propofol tüketimleri açısından iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak analiz edildiğinde fark anlamlı bulundu. (p< 0.004) Yani toplam propofol tüketiminin, MgSO4 uygulanan grubun uygulanmayan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde az olduğunu tespit ettik.Grupların anestezi sırasındaki derinliklerini BIS monütorizasyonu ile takip ettik. Her iki grubun BIS değerleri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde MgSO4 uygulanan grupda uygulanmayan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde değerlerin düşük olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Effects of Magnesiumsulphate Infusion on Perioperative Hemodinamy and Monitorizing Awakeness With Bispektral Indeks, During General Anaesthesia For Caesarean SectionThe aim of the study was to evaluate the effects of peroperative intravenous magnesium sulphate (MgSO4) use on induction of propofol during general anaesthesia for caesarean section and what effects on hemodinamy. During operation awakeness was monitorized by BISpectral index (BIS).Seventytwo patients who were planned to operate on under general anesthesia from American Society of Anesthesiologists (ASA) I and II groups were utilized. According to a randomized sequence, patients were allocated into two groups. No premedication was applied to patients. The depth of anesthesia was monitorized with BIS. Anesthesia was induced with 1.5 mg/ kg propofol and accomplished with 0.6 mg/ kg rokuronyum and received intravenous 50 µg/kg/min. Anesthesia was maintained at the levels of 40 % O2 and 60 % N2O and to BIS value of 40- 60 by propofol.