Çocuk nöroloji polikliniğine baş ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların etiyolojilerinin araştırılması, uyarı işaretlerinin tanınması ve nörogörüntüleme gerekliliği açısından değerlendirilmesi
Investigation of the etiologies of patients applicable tothe pediatric neurology polyclinic with headachecomplaints, recognition of warning signs and evaluationin terms of the necessity of neuroimaging
  1. Tez No: 853954
  2. Yazar: GÜLÇİN SEYHUN TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN DEĞERLİYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Baş ağrısını tanımlanmak, tipini ve tedavi planını belirlemek için ayrıntılı öykü ve fizik muayene gereklidir ve sekonder patolojileri ayırt etmek için tanısal tetkikler yapılabilir. Çalışmamızda çocuk nöroloji polikliniğine baş ağrısı şikâyeti ile başvuran 4-18 yaş arası hastaların etiyolojilerinin araştırılması, uyarı işaretlerinin tanınması ve nörogörüntüleme gerekliliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi çocuk nöroloji polikliniğine 1 Aralık 2019 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında baş ağrısı şikâyeti ile başvuran 4-18 yaş arası 432 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyeti, yaşı, baş ağrısının özellikleri, eşlik eden faktörler, nörolojik muayene bulguları, baş ağrısının kategorisi, aile öyküsü, beyin MRG ve EEG sonuçları, uyarı işaretleri ve acil müdahale gerektiren durum varlığı değerlendirildi. Baş ağrısı sınıflaması ICHD-III'e göre yapıldı. Bulgular: Yaşları 4-18 arasında 432 hastanın 282'si (%65,3) kız, 150'si (%34,7) erkekti. Üç yüz iki hasta (%69,9) primer baş ağrısı, 130 hasta (%30,1) sekonder baş ağrısı tanısı alırken, primer baş ağrılarının çoğunluğu migren, sekonder baş ağrılarının çoğunluğu rinosinüzitti. Hastaların 409'unun (%94,7) beyin MRG'si mevcuttu, bunların 283'ü (%69,2) primer baş ağrısı, 126'sı (%30,8) sekonder baş ağrısı tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE ETIOLOGIES OF PATIENTS APPLICABLE TO THE PEDIATRIC NEUROLOGY POLYCLINIC WITH HEADACHE COMPLAINTS, RECOGNITION OF WARNING SIGNS AND EVALUATION IN TERMS OF THE NECESSITY OF NEUROIMAGING Aim: Detailed history and physical examination are required to identify the headache, determine type and treatment plan, and diagnostic tests can in performed to distinguish secondary pathologies. Our study aimed to investigate the etiology of patients aged 4-18 years who applied to the pediatric neurology clinic with headache complaints, to recognize warning signs and to evaluate them in terms of the need for neuroimaging. Materials and methods: We retrospectively reviewed 432 patients aged 4-18 years who applied to the child neurology outpatient clinic of University of Health Sciences Ankara Bilkent City Hospital with complaints of headache between December 1, 2019 and December 31, 2021 were included. Patients' gender, age, characteristics of the headache, factors accompanying, neurological examination findings, diagnosis of headache, family history, brain MRI and EEG results, warning signs and presence of a condition requiring urgent intervention were evaluated. Headache classification was made according to the ICHD-3. Results: Of the 432 patients aged between 4 and 18 years, 282 (65.3%) were girls and 150 (34.7%) were boys. Three hundred two patients (69.9%) were diagnosed with primary headaches and 130 patients (30.1%) with secondary headaches, while most of the primary headaches were migraine and most of the secondary headaches was diagnosed with rhinosinusitis. Brain MRI was available in 409 (94.7%) of the patients. 283 (69.2%) of the patients were diagnosed with primary headache and 126 (30.8%) with secondary headache.