İzmir ilinde süt inekçiliği yapan işletmelerde mevcut ahırların durumu ve bu ahırların geliştirilmesi imkanları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 17162
  2. Yazar: ATİLLA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ABSTRAKT Araştırma, İzmir ili coğrafi sınırları içerisinde“kade meli örnekleme yöntemi ”ne göre belirlenen 46 adet süt ineği işletmesinde yapılmıştır. Araştırmada; süt ineği işletme sa hibinin işletme yönetimi ve teknik gelişmeleri takip etme performanslarını belirlemek amacıyla hazırlanan anket defte ri, ahırların teknik özelliklerini belirlemek amacıyla hazır lanan bina analiz defteri kullanılmış, ahırların çeşitli yön lerden resimleri çekilmiş ve çeşitli detay planları çizilmiş tir. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin değerlen dirme sonuçlarından, meteorolojik kayıtlardan ve literatürden yararalanarak araştırma alanı için 5 adet ahır tip proje ge liştirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. ABSTRACT This research has been conducted at 46 milk-cow estab lishments which were selected through“a Classified Random Sampling”within the province of izmir city. In the research a questionnaire note to record the milk-cow establishment owner's performance of keeping up with technological advences and the establishment management, and a building analysis note to determine the technical qualifications of the barns. The barns have been photographed from various directions, and different plans of details have been drawn. Five barn- type projects for the research area have been developed and suggestions have been made by making use of meteorological records and the related literature.
Özet (Çeviri)